A Dr. Martens cipők hatvan éve vannak köztudatban és népszerűségük töretlen. A második világháború után megjelent lábbelik eredetileg teljesen más céllal lettek megalkotva, azonban hamar a divat és a popkultúra fontos elemeivé nőtték ki magukat. Mára szerves részei a divatvilágnak és több százmillió ember életének. Időtlen modelljeik minden élethelyzetben megállják a helyüket bárki lábán.
Ugyan a legtöbben a brit popkultúrával kötik össze a márkát, de valójában Németországból gyökerezik a múltja. Amikor a huszonöt éves német katona, Klaus Märtens hazatért a frontról, síelni ment a Bajor Alpokba, azonban baleset következtében eltörte az egyik bokáját. Amíg lábadozott, megalkotott egy gumiabroncsokból készült, légpárnás talpú bőrbakancsot, ami kényelmesnek bizonyult a sérült lábának. A kezdetekben nem járt elsöprő sikerrel a termék értékesítése, de 1947-ben, amikor Märtens találkozott egy régi barátjával, dr. Herbert Funckkal, gyökeresen megváltoztak a dolgok. Funck egyediséget látott a cipőkben, így még abban az évben nyitottak egy üzletet Münchenben.

Kezdetben a bakancsok a legnépszerűbbek a negyvenéves kor feletti háziasszonyok körében voltak. Gyárat alapítottak, a következő lépés pedig a márka nemzetközi piacokra való eljuttatása volt. Ez hamar meg is történt, amikor a brit Griggs család cipőgyártó cége megvásárolta a szabadalmi jogokat az egyesült királyságbeli gyártásra. A bakancsok mára már ikonikussá vált sárga varrása és kinézete ekkor véglegesült.
Az első, cseresznyepiros modell 1960. április 1-jén került piacra az angol földrészen, és onnantól kezdve nem volt megállás.
A termék népszerű volt postások, gyári munkások és rendőrök körében, majd olyan szubkultúrák tagjai jelképévé vált, mint a skinhead-ek vagy a punkok. Az utóbbi egy kis időre visszaesést eredményezett az eladásokban, hiszen a skinheadek és a rendőrtisztek miatt az erőszak jelképével tették egyenlővé a bakancsokat.

Népszerűségének azonban hosszú távon nem ártott az említett incidens. Ez nagy részben annak is volt köszönhető, hogy olyan híres zenészek is elkezdték hordani a bakancsot – mind a színpadon mind a hétköznapokban –, mint a The Who zenekar énekese, a Pearl Jam vagy a Nirvana tagjai. A 90-es évekre a fiatalok körében a lázadás jelképe lett és a lányok öltözködésében is fontos elemmé vált.

Neves divatházak figyeltek fel a márkára és jelentették meg a bakancsokat kifutóikon, a Dr. Martens a virágkorát élte világszerte. A 2000-es évek kezdetére a népszerűség újra visszaesett, 2003-ban majdnem becsődölt a cég. Kénytelenek voltak több gyárat is bezárni és a gyártást áthelyezni Ázsiába. A bakancsokat kényelmesebbé, jobban betörhetőbbé készítették, s megjelentek a vegán bőrből készült modellek is.

A 2010-es években azonban megint fellendült a népszerűség és azóta meg sem áll. A legkülönfélébb hírességek, színészek, zenészek, modellek hordják előszeretettel a darabokat és az utcai divat fontos, maradandó elemei lettek örökre. A brit világmárka ikonikus bakancsai mellett táskákat, ruházati termékeket, divatkiegészítőket és cipőápoló eszközöket is gyárt. Színes és egyedi választékuk között bárki megtalálhatja a személyiségéhez legjobban passzoló, időtlen darabot.
fotó: takeitoutside.ca, Dr. Martens, The Sun, The Vintage News, Jeremy Moeller/Getty Images