2025. 01. 22. szerda - Artúr, Zora
Keresés
FRISS

A hidegallergiáról

A hidegallergia, orvosi néven hideg urtikária egy ritka állapotra utal, amikor a bőr allergiás reakciókkal válaszol az alacsony hőmérsékleti viszonyokra. Lehet az levegő, víz, de akár valamilyen hűvös tárgy is.

Az ezzel élők számára a mínuszok - forró csokoládék mellett - fájdalmas tüneteket is jelentenek. A hideghatás után általában perceken belül jelentkeznek a duzzadt, vörös foltok, amik csalánkiütés szerűek. Súlyos esetben szédülés, nehézlégzés, vagy anafilaxiás sokk is jelentkezhet, ami egy életveszélyes állapot. A tüneteket a felszabadult hisztamin okozza.

Mitől is alakul ez ki? Mint a legtöbb allergiánál, a pontos eredet itt sem teljesen ismert, leginkább genetikai háttérről, egyéni érzékenységről van szó, de akár egyéb autoimmun betegségek velejárója is lehet. Gyakran fiatal felnőtteknél alakul ki, de igazából bármely korosztály érintett lehet.

Szerencsére egy kis odafigyeléssel könnyen lehet védekezni a kellemetlen tünetek megjelenése ellen. A réteges öltözködés elengedhetetlen, lehetőleg minél kisebb bőrfelületünk legyen elérhető a hidegnek. Sokaknak a kézfejére lokalizálódnak a tünetek, így a hidegebb idő beköszöntével a kesztyű viselése kifejezetten fontos. A kézmosást is próbáljuk lehetőség szerint inkább langyos, mint jeges vízzel végezni. A forró víz azért nem ajánlott, mert még jobban kiszáríthatja az amúgy is gyenge „gátat”, barriert.

Mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha a tünetek súlyossá válnak. Enyhébb esetekben az antihisztamin, és a megfelelő ápolás is elegendő lehet. A hidegallergia kellemetlen, de ha figyelünk rá, a tél nem állíthat meg minket!

fotó: Freepik

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes