2025. 01. 18. szombat - Piroska, Bohdana
Keresés
FRISS

A martilapu - gyógyír légúti panaszokra

A koratavasz első hírnöke a martilapu, más néven szattyu, farkastalpfű, kisédeslapu, körömfű. Élénksárga virágai ekkor kezdenek kinyílni. Nedves földeken, kavicsos gödrökben, parlagokon találhatjuk meg. Érdekesség, hogy virágai a levelek megjelenése előtt kibújnak a földből. Csak agyagos talajon nő. A korai virágok alkalmasak télire is gyűjtésre. Jótékony hatásait számos természetgyógyász elismerte.

Gyógyhatásai miatt is igen értékes növény. Nyálkaoldó és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetően hatékony lehet bronchitis, gége és garathurut, tüdőasztma, mellhártyagyulladás, akár kezdődő tüdőtuberkulózis kezelésére is. Hosszabb ideje fennálló köhögés és rekedtség esetén napi több alkalommal ajánlott mézzel ízesített, forró martilapu tea fogyasztása.

Májusban jelennek meg nemezes levelei, melyek C-vitaminban gazdagok, ezért leveszöldségként és tavaszi salátaként is felhasználhatók. Mivel a levelek több hatóanyagot tartalmaznak, mint a virágok, érdemes mindkettőt gyűjteni, hogy teakeveréket készíthessünk belőlük.

A martilapu jótékony hatásait az ókortól kezdve számos természetgyógyász elismerte. Virága és levele használható gőzöléshez krónikus hörghurut és fullasztó légszomj esetén. Naponta több inhalálás megkönnyebbülést hozhat. Duzzadt lábak áztatására is jó a martilapu levelének főzete.

Asztmás panaszok, dohányosok légcsőbántalmainak enyhítésére napi két-három teáskanálnyi frissen préselt martilapu levet húslevesben vagy meleg tejben fogyasztva ajánlják. A martilapu friss leve jól alkalmazható fülfájás csillapítására is, ha néhány cseppet a fülbe csepegtetünk. Alkalmazása előtt konzultáljunk orvosunkkal!

forrás: Maria Treben

fotó: Freepik

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes