A plasztikai sebészet képe szinte teljesen egybeforrt a szépségiparral és az esztétikai beavatkozásokkal. Azonban az orvostudomány ezen ága sokkal mélyebb lehetőségeket rejteget magában, mint az önbizalomnövelő beavatkozások. Az esztétikai kezelések mellett a másik nagy ág a rekontstrukciós, vagyis újjáépítő sebészet – a mai cikkben erre helyezzük a hangsúlyt.
Ezen műtétek célja, hogy visszaadják a test normál funkcióját és megjelenését. Lehet ez a sérült vagy elveszett területek helyreállítása, esetleg javítása. A műtétekhez felhasználhatják az érintett saját szöveteit a test más területeiről. Ilyenkor a hiányos bőrfelületet egy kevésbé látható helyről pótolják, ami nehezen gyógyuló nyílt sebek kezelésében alkalmazható. Másik lehetőség az implantátum. Ez olyan anyagokból készül, amelyeket a test nem idegenként kezel, és így nem fogja kilökni magából – ilyen például a titán.
Milyen alkalmazási területei vannak a rekonstruktív sebészetnek? Egyik legnagyobb része az égési sérülések helyreállítását foglalja magában. Ez két fázisban történik – egyszer közvetlenül a baleset után, majd később, a sebek gyógyulása után. A veleszületett rendellenességek kezelése is a plasztikai sebészek feladata. Ilyen, ha egy gyermek több ujjal vagy esetleg nyúlszájjal születik. Gyakori még a daganatos betegségek utáni károk helyreállítása – például emlőrák után.

A beavatkozások az önbizalom növelése mellett – ami szintén rendkívül fontos szempont – a fájdalom csökkentésére és a mindennapi életvitel megkönnyítésére fókuszálnak. Bizonyos esetekben a kóros állapot teljesen megszüntethető, és az érintett teljes életet élhet a műtét után.
Láthatjuk, hogy a plasztikai sebészet nem csak a szépülni vágyók számára fontos orvosi ág. A helyreállító műtétek számtalan, nehéz helyzetben lévő emberen segítenek nap mint nap. Így esélyük nyílik teljes életet élni, ami visszaadhatja számukra a reményt.
fotó: Freepik