A rambután trópusi gyümölcs, amely Délkelet-Ázsiából, Malajziából, Indonéziából és Thaiföldről származik. A rambután egy szőrös, érdekes külsejű gyümölcs, amelyet a trópusokon nagyra becsülnek, a helyi emberek egyik legkedveltebb gyümölcse.
A rambután örökzöld fa, amely maximum 25 méter magasra nő. A rambután héja szőrös, puha tüskékkel borított, erősen tapad a gyümölcshúshoz. A gyümölcs belseje fehér húsú, édes savanykás ízű és ropogós. A gyümölcs magja egy hosszúkás, datolyára hasonlító barna vagy fehéres héjú mag. A rambutánnak a licsi gyümölcshöz hasonló külseje van.

A rambután magját nem ajánlott nyersen fogyasztani, mivel mérgező anyagokat tartalmazhat. Ha pörkölik vagy főzik, akkor a toxikus anyagok lebomlanak, és biztonságosan fogyasztható. Pörkölve a magnak mogyoróra emlékeztető íze van. A rambután gyökerei és levelei is hasznosak lehetnek. A gyökérfőzet lázcsillapító hatású, a levelekből készített borogatást fejfájás kezelésére használják.
A rambután gyorsan romlik. A friss gyümölcsöt hűvös helyen, légmentesen záródó dobozban tárolják.

Miért hasznos a rambután?
A rambután rengeteg egészségügyi előnnyel rendelkezik. Az egyik legfontosabb jótékony hatása a C-vitamin tartalmának köszönhető, amely segít erősíteni az immunrendszert és védekezni a fertőzésekkel szemben. A B-vitaminok, például a B6-vitamin segítik az energia előállítását és a test anyagcsere folyamatait. A gyümölcsben található kálium és kalcium hozzájárul a szív és érrendszer egészségének megőrzéséhez,és a vérnyomás szabályozásához is.
A rambután a délkelet-ázsiai kultúrákban fontos szerepet játszik. A gyümölcsöt ajándékozásra is használják ünnepi alkalmakkor, mert a gazdagságot és bőséget szimbolizálja. A gyümölcsöt gyakran aszalják, befőzik vagy fagyasztják.
fotó: Freepik