A sárga árvacsalán hasznos idős emberek hólyagbénulásának kezelésére, és hólyaggyulladás és vesegyulladás esetén is hatásos. A teafőzetéből készített ülőfürdő rendkívül jótékony hatású. Nedves talajú erdőkben, árkok, kerítések mentén, árnyékos, nedves helyeken található. Áprilisban és májusban virágzik, a hegyvidékeken később. A leveleit és virágait gyűjtjük. A fehér árvacsalán hasonló a sárga árvacsalánhoz.
A belőle készült tea segíthet a nőknek a súlyos altesti és menstruációs problémák esetén, ha napközben két csészével fogyasztanak belőle. Vértisztító hatású, álmatlanságra, valamint különféle női problémákra is jótékonyan hat. A sárga árvacsalán virágát és leveleit alkalmazhatjuk vizelési zavarok, hólyagpanaszok, csípős vizelet, súlyos vesebetegségek és szívödéma kezelésére is. Emésztési zavarok és bőrkiütések ellen a virágot használjuk. Ilyenkor egy csésze teát érdemes fogyasztani reggel. Fekélyekre és visszerekre teás borogatás ajánlott.
Gyógyíthatatlan vesezsugor, vizelési ingerrel járó vesegyulladás és művesekezelés esetén a sárga árvacsalán, a közönséges galaj és az aranyvessző egyenlő arányú keveréke jó eredményeket hozhat. Ha sárga árvacsalán nem elérhető, a fehér árvacsalán is megfelelő.
fotó: Pixabay
forrás: Maria Treben