2025. 05. 08. csütörtök - Mihály, Ingrida
Keresés
FRISS

A Százholdas Pagony pszichológiája

Ha van mese, amely minden generáció számára élményt nyújt, amely mindenkinek szól és amit biztosan nem kell külön bemutati senkinek, akkor az a Micimackó. Micimackó és a Százholdas Pagony többi lakóinak történetét A. A. Milne vetette papírra az 1920-as években.

Egészen biztos vagyok, hogy gyerekként mindenkinek volt egy-egy karakter a mesében, amihez jobban kötődött, valaki. aki különleges helyet foglal el a szívében. Én most ezt a történetet a pszichológia tükrében szeretném bemutatni, hogy a karakterek személyiségjegyei hogyan tükrözik vissza a mélyebb mentális és érzelmi állapotokat.

Micimackó

Nézzük először főszereplőnket, Micimackót. Micimackó a barátság szimbóluma, a tisztaság, gondoskodás s ugyanakkor a naivitás megtestesítője. A személyiségjegyei közé tartozik még az egyszerű gondolkodása és az ennél sokkal intenzívebb kötődései, amit barátai, illetve környezete (pl. méz) iránt alakít ki. Micimackó egyik híres mondata: „Mindig úgy jutok oda, ahová tartok, hogy elhagyom a helyet, ahol voltam.”

illusztracio

Malacka

Micimackó legjobb barátja, Malacka egy nagyon szorongó, félős kismalac, aki nagyon súlyos önbecsülési problémákkal küzd. Malacka nagyon pesszimista, állandóan aggódik a jövő miatt, mindig mindent a legrosszabb színben lát. A világit nagyon veszélyesnek látja, sosem érzi magát biztonságban, mindig társai segítségére és megóvására szorul. Malacka egyik híres idézete: „Jó kertészek legnagyobb erénye a türelem.”

Tigris

Malackával ellentétben Tigris egy igazi impulzív, energiabomba. Sőt talán már egyfajta hiperaktivitásban is szenved. Tigris sosem képes megállni, mindig csinál valamit, folyton ugrándozik. A folyamatosan pörgő energiák mögött azonban megjelenhet egyfajta mentális túltelítettség, és az érzelmi instabilitás. Egy mondat, amit Tigris szán nekünk: „Csinálj helyet az igazán fontos dolgoknak.”

illusztracio

Nyuszi

Tigris ugrándozása Nyusziban kelti a legtöbb ellenszenvet. Nyuszi természetében nagyon megjelenik a készeres rend, a kontroll iránti vágy. Nyuszi nem tűri, ha a dolgok kicsúsznak a kezei közül. Minden kis részletet figyelemmel kísér, ekkor érzi úgy, hogy mentálisan stabil, így tudja a belső feszültségeit csökkenteni. Nyuszi így vélekedik: ”Mi füleid közt van, sose bízz meg benne! Úgysem jutsz messzire az eszed követve.”

Füles

Füles kevésbé szembetűnő, mint a többiek. Egy búskomor, mindig szomorú csacsi, aki mindig készíti magát a legrosszabb forgatókönyvre. Ő is nagyon pesszimista, de Malackával ellentétben ő nem fél a dolgoktól, inkább olyan, mint aki minden rosszra előre felkészítette önmagát. Sosem mutatja az öröm, boldogság jegyeit. „Amikor azt mondom, hogy esni fog, akkor esni fog. Előbb, vagy utóbb.”- mondja Füles.

Bagoly

A Százholdas Pagony bölcse nem más, mint Bagoly. Bagoly a tudás, önállóság megtestesítője. Bár bölcs gondolatai vannak, de mégis gyakran téved. Tudásvágyából adódóan kicsit magányos lélek, és a többieknek inkább csak iránymutatást nyújt. Bagoly egyik útravaló gondolata: „Óvatosnak kell lenni a rejtélyes szövegek megfejtésekor, nehogy helytelenül értelmezzük a jelentésüket.”

illusztracio

Összefoglalva tehát Micimackó karakterei elég összetett képet adnak a pszichológiát tekintve, mind különböző mentális állapotokat szimbolizálnak. Segítenek megérteni az emberi psziché bonyolultságát, illetve a gyermekek számára segítenek megérteni érzelmeiket és azokat elkülöníteni egymástól. Szerintem nagyon fontos megjegyezni azt, hogy bár minden karakter más és más, ők mégis elfogadják egymást és úgy szeretik a másikat, amilyen. Ezzel reprezentálva, hogy milyen fontos az, hogy elfogadjuk és segítsük egymást. A Százholdas Pagony lakói így tudnak egy közösséget alkotni az eltéréseikkel együtt.

Végül pedig Róbert Gida bölcs gondolataival szeretném zárni soraimat:

„Bátrabb vagy, mint hiszed, erősebb, mint amilyennek látszol, és okosabb, mint gondolod.”

fotó: pixabay

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes