A szenna évszázadok óta ismert, hatékony hashajtó és béltisztító növény, amelyet különösen az indiai hagyományos gyógyászatban alkalmaztak. Európában csak később figyeltek fel a testtisztító hatásaira. Ekkor terjedt el a „katolikus főzet" néven ismert szenna alapú ital, amelyet szorulás kezelésére használtak.
Afrikai és indiai eredetű, 1-2 méter magas cserje, sárga, fürtös virágai miatt népszerű dísznövény volt. Szinte igénytelen, csupán a meleg és fényigénye nagy. Könnyen termeszthető és olcsón elérhető gyógynövény. A szenna elsősorban hashajtó és székrekedést enyhítő hatásáról ismert, de emellett méregtelenítő, fogyókúrás, bőrápoló, valamint immunerősítő tulajdonságokkal is rendelkezik.
A szenna legfontosabb hatóanyagai a szennozidok. Ezek főként a növény leveleiben, kisebb mértékben terméseiben találhatók. A vastagbélben a bélflóra hatására szabadulnak fel, és stimulálják a bélmozgást, lágyítják a székletet, növelik annak mennyiségét és segítik a kiürülését.
A hashajtó hatás 12-16 órával később jelentkezik, ami a hosszabb lebontási folyamatnak köszönhető. A szenna tisztítja az emésztőrendszert, segít eltávolítani a méreganyagokat, salakanyagokat és parazitákat. Hozzájárul a súlycsökkentéshez az anyagcsere felgyorsításával, mivel csökkenti a kalória felszívódását a bélrendszerben. Gyomortisztító és hánytató hatása is ismert. Segít a cukorbetegség kezelésében, gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmazható pattanások, pikkelysömör és ekcéma kezelésére, hajápolásra is kiváló, mivel erősíti és szebbé teszi a hajszálakat, immunerősítő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. A szenna hashajtóként csak végső megoldásként alkalmazandó, mivel túlzott használata szívproblémákhoz és emésztőrendszeri panaszokhoz vezethet.
Hatásai:
Székrekedés megszüntetése és hashajtás
Méregtelenítés és béltisztítás
Fogyókúra és anyagcsere-serkentés
Aranyér és végbélrepedés megelőzése
Gyulladáscsökkentés (ekcéma, pikkelysömör, pattanások)
Hajápolás
Immunerősítés
Cukorbetegség tüneteinek csillapítása
Féregtelenítés
Gyomortisztítás
nullfotó: Wikipédia