Az alkoholfogyasztás sok kultúra alapkövének tekinthető, és valljuk be, hogy nekünk sem kell a szomszédba menni érte. Mértékletes formában kiegészítője lehet a társas kapcsolatok kialakításának, de hosszú távon súlyos egészségügyi problémákhoz vezet.
Az, hogy mi is számít túlzott bevitelnek természetesen rengeteg tényezőtől függ. Ilyen a nem, kor, testalkat és egészségügyi állapot. Általánosságban elmondható, hogy napi egy sör vagy egy pohár bor még nem okoz problémát, de még egy feles pálinka sem.
Az alkohol egyik legnagyobb áldozata a máj, mivel ott folyik annak lebontása. A folyamat során toxikus anyagok keletkeznek, ami hosszú távon májzsugorodást, cirrózist okoz. Emellett a máj gyulladása, zsíros elváltozása sem idegen a krónikus alkoholfogyasztóknál. Ezek mind súlyos, potenciálisan életet veszélyeztető állapotok.
A szív- és érrendszer sem hálás a túlzott alkoholfogyasztásért. Rohamtempóban alakulnak ki a koleszterinproblémák, és a szív megnagyobbodásához is vezethet. Emellett az idegrendszer is károsodást szenved. Mindenki ismeri a részeg emberek elkent beszédét, de hosszú távon teljesen más a hatás. Súlyosan károsítja az idegsejteket, és negatívan befolyásolja az agyi működést. Összeköthető ez a B-vitamin hiánnyal, ami Wernicke-Korsakoff szindrómához vezet – voltaképpen a látásproblémák, koordináció hiánya, és memóriazavarok triásza ez. Ugyanezen vitamin miatt vérszegénység is felléphet.
Természetesen a mentális egészségre is hatást gyakorol az alkoholizmus. Rövid távon ugyan kiváló szorongásoldó, hosszabb távon azonban épp az ellenkezőjét, depressziót és szorongást vált ki. Nem feledkezhetünk meg a függőségről sem. Emiatt könnyen ördögi kerülhetnek az alkoholizmusban szenvedők, ami tovább rontja az állapotukat.
Összegezve az alkohol mérsékelt fogyasztása társadalmilag elfogadott jelenség, és egyeseknek segíthet a gőz kieresztésében. Azonban fontos, hogy uraljuk a kontrollt, és ne essünk túlzásokba, hiszen az alkoholizmus egy megelőzhető állapot. Ne féljünk segítséget kérni a változás érdekében, és ne feledjük, hogy sosem késő változtatni!
fotó: Freepik