2024. 12. 03. kedd - Ferenc, Oldrich
Keresés
FRISS

Bor. Mámor. Gellér.

A legfinomabb pogácsát – a zsűri egyhangú döntése alapján – a bogyai Hófehérke sütötte. Hja, könnyű annak, aki naponta hét, bányában dolgozó éhes szájat kell jóllakasson – gondolhatnánk. Elhamarkodottan, hiszen a Hófehérke csak mese, de mint ilyen, remek alapul szolgálhat egy farsangi délutánon, hiszen a kosztüm adott, már csak egy csinos, fiatal nő kell, aki a gúnyát magára ölti. Így tett farsangkor a bogyai Nagy Melinda, aki az éppen nőnapra időzített gelléri Tavaszváró Bor- és Pálinkakóstoló Versenyre már természetesen nem a mesés kosztümben érkezett, és szerencsére nem is üres kézzel. Hozta ugyanis mennyei pogácsáját, benevezve a versenybe. Én meg, laikus kóstolóként, alkalmi zsűritagként csak azt vadásztam, vajon zsűritársaim mind megkóstolták-e már ezt a tételt, s vajon hány jut még nekem belőle, mielőtt elfogyna?

A Csemadokos hölgyek pompás gasztroestet szerveztek
fotó: a szerző

Gellér községben már több, mint negyed évszázados hagyománya van a tavaszi bor- és pálinkakóstoló összejövetelnek, ahol a helyi gazdák, termelők, hobbi italerjesztők mérik össze erejüket nedűik segítségével. Idén a Csemadok szervezte meg, nekik ez az első ilyen rendezvényük. Hogy éppen nőnapon? Tény, hogy ez elég szokatlan ünneplése a szebbik nemnek, de rendhagyóságával egészen biztosan beírják magukat a régió történelemkönyvébe (de kár, hogy nincs ilyen! Még!). Ha azonban már így alakult, hát mindenképpen gondoltak a hölgyekre is: ők se maradjanak otthon, lelkesen és versenyszellemmel fűtve érkezzenek a helyi kultúrházba!

Ennek apropóján aztán kibővült az italkóstolás: tíz hölgy nevezte be kedvenc pogácsáját a megmérettetésre, valamint a szervezők hangulatfelelősről – Rajkovics József előadóművész személyében – is gondoskodtak.

Nőnapi pogácsasütők hölgykoszorúja
fotó: a szerző

Valljuk meg őszintén: a Csallóköz, s szűkebben véve Gellér község nem éppen szőlőtermő, borkészítő vidéknek számít. A látóhatárt ezen a környéken nem keresztezik lépten-nyomon dombok , rajtuk szőlőtőkék hosszú sora. Ennek ellenére huszonhat nevező indult a saját készítésű borával, mely tíz fehérboros, egy rozé és nyolc vörösboros tételt eredményezett. A sík vidék, a jó minőségű föld, a kellő mennyiségű csapadék és a napsütéses órák száma már sokkal inkább kedvez a gyümölcsfáknak, melyekből van is bőven Gelléren és környékén. Terméseikből pedig nemes párlatok készülnek, amelyek közül tizenhat mintát neveztek a versenybe Gellérről és a környező településekről. A pontozás egyszerű és mindenképp igazságos: a hajnalig tartó tavaszváró mulatság minden résztvevője szavazott a megkóstolt italokra, kiválasztva közülük az első három helyezettet.

A végeredmény a következőképpen alakult. Fehérbor kategóriában első helyen végzett a Maok Winery+Magyarics Ádám, ezüst érmes lett Lipták Milán, harmadik pedig Csepy Zsolt. Vörösbornál a sorrend: Dobronyi Imre, első, Maok Winery+Magyarics Ádám, második, Kiss Szilveszter, harmadik. Szabó Bence belenyúlt a tutiba, mivel rozéval ő nevezett egyedül, így azonnal rajt-cél győzelmet aratott. A párlatok versenyében az arany Baranyai Zsoltnak járt, ezüst Méhes Lászlónak, a bronz pedig Vass Zoltánnak. A hölgyek pogácsasütő versenyében pedig, ahogyan már említettem, abszolút első helyen Nagy Melinda végzett, második lett Szabó Erzsébet, harmadik pedig Kürthy Andrea.

fotó: a szerző

hirdetes
hirdetes