2025. 05. 10. szombat - Pálma, Viktória
Keresés
FRISS

„Csak az legyen orvos, aki betegeiért mindent megtesz “

Közel fél évszázada dolgozik az egészségügyben dr. Czelenk Ferenc, a balassagyarmati dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet Sebészet osztályának főorvosa, aki elnyerte a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjat Észak-Magyarország közönségdíját a Goodwill Pharma az Egészségügyért Közhasznú Alapítvány pályázatán.

A szavazás előtt bárki jelölhetett olyan szakembert, aki cselekedetével megmentette betege életét, vagy a mindennapi orvosi munkája során olyan elhivatottsággal praktizál, melyben odaadással, tudományos igényességgel és humanitárius szemlélettel segít a hozzá fordulókon. A szabályok szerint a régióban évente egy orvos kaphatja ezt a díjat, azonban 2024-ben szavazategyenlőség alakult ki, ezért dr. Kiss Zsolt törökszentmiklósi háziorvossal osztozva kettejüknek ítélték oda az elismerést.

Régi ismeretség fűz a csábi születésű Czelenk doktorhoz, aki immár 45 éve, 1979. július 1-től dolgozik a balassagyarmati kórházban. Afféle régimódi, segítő orvos, aki azt vallja, úgy kellene élni, hogy azzal másokat segítsünk élni. Nem csupán a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Sebész Társaság tagja, hanem résztvevője és támogatója a Palóc Társaság, a Polgárok Balassagyarmatért, a Palócságért Alapítvány, a Magyarok Világszövetsége, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, és a Civitas-Fortissima szervezetek munkájának is. A több mint négy évtizedes lelkiismeretes gyógyító munkájának, és Balassagyarmat közösségéért végzett tevékenységének elismeréseként a város önkormányzatának képviselő-testülete 2023-ban Balassagyarmatért Emlékérem (Por Urbe) kitüntető címet adományozta részére.

Czelenk Ferenc 1970-ben érettségizett a füleki gimnázium, akkor még Általános Műveltséget Nyújtó Középiskola magyar tagozatán. A budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetemen szerzett orvosi diplomát. Orvosi pályafutását a nagykürtösi kórház szülészeti-nőgyógyászati osztályán kezdte. Miután megüresedett egy orvosi állás a sebészeti osztályon, ott folytatta, mivel sebész szakorvos akart lenni.

Később, amikor már szakosodni kellett, bonyolult eljárások révén sikerült elintézni, hogy Magyarországon szakvizsgázhasson. Így 1982-ben sebészet, 1986-ban pedig az aneszteziológia és intenzív terápia szakvizsgát tette le, majd utána laser sebészetből is vizsgázott. Több mint tíz évvel később, 1997-1999 között jogi szakokleveles orvosi képesítést szerzett az Eötvös Loránd Tudományegyetem Jogi továbbképző intézetében.

A balassagyarmati kórháznak 2007 óta sebész osztályvezető helyettes főorvosa, nyugállományba vonulását követően a mai napig is osztályvezető helyettesként dolgozik az intézményben. Az ottani teendői mellett háziorvosi praxisok keresőképtelen, táppénzes betegeinek ellenőrzését végzi, keddi napokon Szécsény és Térsége Egészségügyi Centrumának Sebészeti szakrendelésén dolgozik, majd ezt követően – a délutáni órákban - a Nógrád Vármegyei Kormányhivatalban főorvosi szakértői feladatokat lát el. Szükség esetén a szécsényi egyházi fenntartásban működő ferences Betánia Idősek Otthonában is ellátja a rászoruló betegeket.

illusztracio

Egyik korábbi beszélgetésünk során elmesélte orvosegyetemi tanulmányai megkezdésének első napját. Mint mondta, 20-as taglétszámú csoportokba osztották szét őket, azt követően annak rendje és módja szerint bemutatkoztak egymásnak. Mindenki elmondta, honnan érkezett, hol érettségizett. Amikor bemutatkozása során elmondta, hogy Csehszlovákiából jött, néhány csoporttársa csodálkozva kérdezte, hogy hol tanult meg ilyen jól magyarul. Ezek a kérdések számára mellbevágóak voltak, hogy magyarországi középiskolákban érettségizett társai, minden bizonnyal az akkori magyarországi történelemoktatás hiányosságára visszavezethetően, sajnálatos módon ezt nem tudhatták, tisztelet a kivételnek.

Czelenk doktor nem csak egy nagyszerű orvos, akit nagyon kedvelnek betegei, hanem elkötelezettje minden igaz magyar ügynek. Amikor 2004-ben a külhoni magyarok magyar állampolgárságának visszaadásáért folyt a népszavazási aláírásgyűjtés, ő volt a legtöbb aláírást gyűjtők egyike. Társaival több mint kétezer aláírást gyűjtött a „Civitas Fortissima - A legbátrabb város “címet viselő   Balassagyarmaton.

Egy helyütt arra a kérdésre, hogy mit jelent számára magyarnak lenni, azt nyilatkozta, hogy az ő tudatában ez fel sem merült kérdésként. Mert nekik, akik a maradék ország határain kívül születtek, ott tanulták meg a nyelvet, ott tartották meg anyanyelvüket, erősebb érzést adott Isten ahhoz, hogy erről, mint kérdésről, nem is kell beszélniük. Ez természetes velejárójuk. Úgy szokta mondani enyhén ironikusan, a maradék ország határain kívül élnek a magyarok, az ország határain belül pedig a magyarul beszélők. Persze kivételek vannak, tisztelet Nekik!

Dr. Czelenk Ferenc 1982 decemberében költözött át, telepedett le családjával a palócok „fővárosában “, Balassagyarmaton. Szíve azonban Csábért is dobog, hiszen gyakran hazalátogat szülőfalujába, és nem csak szülei sírjához, hanem megtiszteli jelenlétével az ottani magyar vonatkozású kulturális rendezvényeket is. A fentebb említett Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjjal járó pénzjutalom java részét a Csábi Csemadok-szervezetnek, az iskola magyar tagozatának és a községi hivatalnak ajánlotta fel a közhelyek, közterek magyar nyelvű feliratai, hirdetőtáblái elkészítése és kihelyezéseinek érdekében

A Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjra számomra (egyelőre) ismeretlen személyek pályáztattak. Minden esetre jó érzés volt az eredményről értesülnöm.

Talán ez bizonyítja, hogy érdemes dolgozni, a hivatást a legjobb tudásnak megfelelően teljesíteni, élni, dolgozni azért, hogy más is élhessen és dolgozhasson. Néhai Uhl Antal plébános atya gondolatai – „Embernek lenni

mindig és mindenütt, szolgálni az embert önzetlenül, szólni egy jó szót, felemelni ki elesett, aztán tovább menni, mint ismeretlen “– vezéreljenek továbbra is, amelyek a díj megnyeréséhez hozzásegítettek.

Dr. Czelenk Ferenc hitvallása: „Csak az legyen orvos, aki betegeiért megtesz mindent. “

fotó: dr. Czelenk Ferenc archívumából

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes