Az Edinburgh Hercege Nemzetközi Díj – angolul The Duke of Edinburgh International Award (DofE) – egy világszerte elismert, három szintből álló önfejlesztő program, amely a 14–24 év közötti fiatalokat támogatja képességeik, készségeik fejlesztésében. A mozgalmat Fülöp, Edinburgh hercege hozta létre 1956-ban Angliában, s azóta 130 országban évente több mint 1 millió fiatal vesz részt e népszerű programban.
A résztvevők 4 területen – sport, tehetségfejlesztés, önkéntes munka, kalandtúra – tűznek ki célokat maguk elé, amelyeket szinttől függően 6–18 hónapon belül kell teljesíteniük. A programba a diákok az iskolai központokon keresztül kapcsolódhatnak be, de léteznek iskoláktól független központok is, melyek listája a dofe.sk weboldalon található.
A program legfontosabb hozadéka az, hogy a résztvevők megtanulnak elérhető célokat kitűzni maguk elé, és ezeken a célokon heti rendszerességgel dolgozni. Természetesen az érdeklődők választhatnak iskolán kívüli aktivitásokat is, amelyekben motiváltak és örömüket lelik. A fiatalokat a célok kitűzésében és teljesítésében felnőtt mentorok segítik, akik lehetnek pedagógusok, illetve iskolán kívüli szakemberek is.
Szlovákiában 2015-től működik DofE-központ. Iskolánk 2017-től tagja a mozgalomnak, azóta összesen 35 diákunk kapcsolódott be a programba bronz, illetve ezüst szinten. A mai modern világban nem könnyű a fiatalokat motiválni, hogy iskolán kívüli feladatokat végezzenek több területen is, ezért minden évben rendkívüli dicséretben részesülnek azok a diákok, akik nem adták fel, és teljesítették a DofE keretében kitűzött céljaikat.
A legkitartóbbak a pozsonyi székhelyű nemzeti iroda által szervezett díjátadó ünnepségeken vehetik át a program teljesítését igazoló érmet és írásos oklevelet, de saját díjátadót is szervezhetnek az egyes iskolák. A Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémián immár hagyománnyá vált, hogy ez az ünnepély a nemzetközi diáknap alkalmából szervezett akadémiai hét első napján valósul meg. Nagy örömünkre ebben az évben három tanulónk is elnyerte a díjat, név szerint Gatyás Edina ezüst szinten, Beke Liliána és Menyhárt Rajmund pedig bronz szinten teljesítették a követelményeket.
Az aktivitásokat illetően elmondhatjuk, hogy tanulóink körében a sport területén a fitnesz, a biciklizés, a kitartó futás és a lovaglás tartozik a legnépszerűbb tevékenységek közé. A tehetségfejlesztés keretében az idegennyelv-tanulás, hangszeren való játszás, sütés, főzés, kötés és horgolás a leggyakoribb aktivitás. Az önkéntes munka területén több diákunk az iskola körüli zöldövezet kialakításában tevékenykedett, mások különféle környezetvédelmi rendezvényekbe kapcsolódtak be, és voltak, akik speciális igényű diákok segítésében és óvodás gyermekek számára rendezett programokban jeleskedtek.
Ezen kívül a résztvevőknek egy gyakorló és egy éles kalandtúrán is részt kell venniük, amelynek célja egyrészt az állóképesség, a tájékozódással és a táborozással kapcsolatos készségek fejlesztése, másrészt valamilyen konkrét cél teljesítése, például természeti jelenségek megfigyelése vagy történelmi nevezetességek megtekintése. A kalandtúrák mentora iskolánk tanára, Papp László, aki fontos szerepet játszik a túrák előkészítésében, szervezésében és megvalósításában. Legutóbbi kerékpáros kalandtúránk során tanulóink a csallóközi vízimalmokat keresték fel, de gyalogtúrákat is teljesítettünk már a Bakonyban, Pilisben és a Tribecsben.
Röviden összefoglalva az Edingburgh Hercege Nemzetközi Díj program lényege: megtanulni célokat kitűzni és azokat rendszeres, kitartó, önfegyelmet igénylő munkával elérni. Miközben a résztvevők a célok elérésén munkálkodnak, önmaguk fejlesztésén is keményen dolgoznak, gyakorlati tapasztalatokat szereznek, és olyan fontos belső tulajdonságokat mozgósítanak, mint a kitartás, elszántság és akaraterő.
Kósa Katalin, a DofE iskolai koordinátora
fotó: A NKA archívuma