2025. 01. 22. szerda - Artúr, Zora
Keresés
FRISS

Egészséges táplálkozás

A televízióban, rádióban, interneten, újságokban és minden egyéb hírcsatornán folyamatosan kapjuk az információkat arról, hogy milyen a megfelelő étrend. A trendi diéták és életmódok tengerében könnyen eltévedhet az ember. Feltörekvésnek örvend a mediterrán diéta is, amiről orvostanhallgatóként rengeteget jót hallok.

Ez az étrend a Földközi-tenger környezetében lévő országok étkezési szokásain alapul. Görög, olasz, és spanyol kultúra ihlette ételekből áll, és kulcsszerepe van az egészségmegőrzésben.

A diéta főként növényi alapú élelmiszerekre épül. Rengeteg zöldség és gyümölcs adja az étrend alapját, amit teljes kiőrlésű gabonákkal, halakkal vagy sovány hússal, magvakkal egészíthetünk ki. Ez az étrend étolaj helyett (extra szűz) olívaolajat használ, ami egyszeresen telítetlen zsírsavakban gazdag – ez a koleszterin háztartás szempontjából lényeges. Nem szabad eltekinteni az antioxidáns tartalmától és a gyulladáscsökkentő hatásaitól sem.

Számos egészségügyi előnyt bizonyítottak már a kutatások ezzel az étrenddel kapcsolatban. A szív- és érrendszer védelme áll a dobogón, az olívaolajnak és halaknak köszönhetően. Szorosan mellette a cukorbetegség megelőzése és a testúlykontroll. Az alacsony glikémiás indexű ételek lassan emelik a vércukorszintet, a rostoknak köszönhetően pedig hamarabb bekövetkezik a teltségérzet.

Aki ezt a diétát követné, annak kerülnie kell a feldolgozott élelmiszereket és a finomított cukrokkal teli péksüteményeket, üdítőitalokat. A vörös hús kerülendő, a fentebb említett telítetlen zsírsavak ellentétjével, a telített zsírsavakkal együtt. Ilyen a chips-ben, csomagolt élelmiszerben, margarinban található.  

Ha szeretnénk jobban odafigyelni az étkezési szokásainkra, akkor a mediterrán diéta elkezdése remek kiindulópont lehet. Pár hét alatt észrevehetjük a pozitív változásokat magunkon!

fotó: freepik

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes