Nem véletlenül emlegetjük a klasszikusok között F. Scott Fitzgerald leghíresebb könyvét, A Nagy Gatsby-t. Narrátorunk, Nick Carraway tökéletesen mutatja be az olvasóknak az 1920-as évek Amerikáját és a főszereplőt, Jay Gatsby-t. Gatsby egy harmincas évei közepén járó újgazdag férfi Észak-Dakotából, aki elhatározottan próbálja megélni az amerikai álmot, ami annyit takar:
„Minden amerikai képes üres zsebbel milliomossá válni."
Eredeti nevén James Gatz, egy szegény farmer ember gyermeke, aki fiatal korában gazdagságról és sikeres életről álmodozik. Ezek reményében később elhagyja szülőföldjét és New Yorkban kezd új életet. Vagyonát és önmagát is titkok veszik körül. Ahogy az olvasók egyre inkább megismerik Gatsby világát, lassan ráeszmélnek: törekvései hátterében Daisy Buchanan iránt érzett szenvedélyes szerelme áll.
Daisy gazdag család leszármazottja, férje, Tom Buchanan szintén jelentős generációs vagyont örökölt. Házasságukat azonban a hűtlenség és a levegőben is érezhető feszültség járja át. Tom viszonyt folytat a középosztálybeli Myrtle Wilson-nal. Feleségével lekezelő, nézeteit átjárja a szinte paranoiás rasszizmus.
Fitzgerald Daisy-t az idealizált amerikai álomnőként ábrázolja, ámbár hamar rádöbbenünk, hogy Daisy boldogságát a szomorú üresség keseríti meg. Házassága jelentős pénz és társadalmi státusz reményében kötődik meg, így fiatalkori rövid viszonya Gatsby-vel hamar véget ér.
Gatsby azonban eltántoríthatatlan céljaitól: szeretné visszaszerezni Daisy-t, és megtestesíteni az amerikai álmot. Tele komplex karakterekkel és szimbolizmussal, A Nagy Gatsby betekintést enged a szerelem és a társadalmi osztályok közötti feszültség világába. Az író mesterien ábrázolja a gazdagság felszíni csillogása mögött rejlő ürességet.
A Nagy Gatsby nem csupán egy romantikus történet. Olykor kellemetlen érzéseket kelt az olvasókban az emberi létről és a szeretetről. Összességben mély társadalmi és filozófiai elemzés, amely örökérvényű kérdéseket vet fel. Saját tapasztalataink és vágyaink görbe tükrét fedezhetjük fel a lapok között.
Érdemes tehát mélyebben is elmerülni Gatsby világában. Hiszen a könyv végén a kérdés nem csak az amerikai álom eléréséről szól. Fitzgerald többek közt arról is faggat minket, hogy mit vagyunk hajlandók feláldozni az álmainkért.
szerző: Juhász Daisy
fotó: Flickr