2025. 05. 13. kedd - Imola, Servác
Keresés
FRISS

Haladéktalan és feltételek nélküli tűzszünetet sürgetnek a weimari csoport külügyminiszterei

Haladéktalan és feltételek nélküli 30 napos tűzszünetet sürgettek az ukrajnai hadszíntéren a weimari csoport néven ismert európai diplomáciai és geopolitikai szövetség külügyminiszterei hétfői londoni tanácskozásukon.

A weimari háromszög kiterjesztett formátuma, a Weimar+ tagjainak - Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország, Lengyelország és az Európai Bizottság - találkozójáról kiadott közös közleményben a résztvevők üdvözölték az Egyesült Államok békeerőfeszítéseit és az erre a hétre előirányzott tárgyalásokat.

Ugyanakkor annak a véleményüknek is hangot adtak, hogy Oroszország eddig nem mutatott komoly szándékot az előrelépésre.

A weimari csoport külügyminiszterei - akiknek londoni tanácskozásán Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is jelen volt - felszólították Moszkvát, hogy késedelem nélkül juttassa kifejezésre elkötelezettségét a rendezés felé tett lépések mellett.

Az állásfoglalás szerint a londoni találkozó résztvevői csatlakoznak ahhoz az ukrán felhíváshoz, amely szerint 30 napos azonnali, teljes körű és feltételek nélküli tűzszünetet kell hirdetni az ukrajnai hadszíntéren, mozgásteret teremtve ezzel az igazságos, átfogó és tartós békéről szóló tárgyalások számára.

A közös közlemény szerint a béke csak akkor bizonyulhat tartósnak, ha a nemzetközi jogra alapozódik - beleértve az ENSZ alapokmányát -, és ha Ukrajna képessé válik az esetleges újabb jövőbeni orosz támadások elrettentésére, illetve visszaverésére.

A kommüniké szerint ebből a szempontból létfontosságú az erős ukrán fegyveres erők megteremtése.

Ezért a résztvevők megállapodtak arról, hogy együttműködnek Kijevvel az ukrán hadsereg megerősítése, a hadfelszerelések állományának feltöltése és az ipari kapacitás bővítése érdekében.

A londoni tanácskozásról kiadott közös nyilatkozat szerint a Weimar-csoport tagjai elkötelezettek az Ukrajnának nyújtandó robusztus biztonsági garanciák mellett. A dokumentum megfogalmazása szerint ennek érdekében meg kell vizsgálni olyan légi, szárazföldi és tengeri alakulatok létrehozásának lehetőségét, amelyek "elősegíthetik a bizalom megteremtését bármilyen jövőbeni béke iránt" és támogatást nyújthatnak az ukrán fegyveres erők megújításához.

A közös közlemény ugyanakkor már nem említi kifejezetten a nyugati békefenntartó erők ukrajnai telepítésének lehetőségét, jóllehet Keir Starmer brit miniszterelnök korábban többször is kijelentette, hogy Nagy-Britannia más európai országokkal együtt kész és hajlandó lenne katonákat küldeni egy esetleges majdani ukrajnai békefenntartó alakulatba, ha ehhez sikerül megteremteni a megfelelő feltételeket.

A hétfői londoni tanácskozásról kiadott nyilatkozat szerint a résztvevők "ambiciózus intézkedésekről" állapodtak meg Oroszország jövedelemforrásainak szűkítésére, beleértve a szankciók megsértésével tevékenykedő orosz "árnyékflotta" működésének akadályozását és az orosz energiahordozók még megmaradt importjának további csökkentését.

A kommüniké leszögezi: a Weimar-csoport tagjai mindaddig fenntartják a területükön lévő és a szankciók keretében hozzáférhetetlenné tett orosz állami vagyoneszközök zárlatát, amíg Oroszország nem hagy fel az agresszióval és nem téríti meg az általa Ukrajnának okozott károkat.

A londoni pénzügyminisztérium adatai szerint a brit kormány eddig több mint 25 milliárd font (12 ezer milliárd forint) értékű orosz pénzügyi eszközt zárolt, és a nemzetközi szankciók összesen több mint 400 milliárd dollár pénzforrástól fosztották meg Oroszországot.

MTI

fotó: SITA

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes