Csilingelő gyermekhangok “Dicsértessék a Jézus Krisztus” köszöntéssel jelezték a soron következő ház népének karácsonyi mendikájuk kezdetét. A szépen sorba rendeződött fiatalok vállukon tarisznyával büszkén zengték a meghitt, szeretetteljes és csodálatos karácsonyi énekeket.
A felcsendült dallamok közül nem hiányozhatott a Mennyből az angyal, a Pásztorok, pásztorok, esetenként a Csordapásztorok sem. Mindig nagy kedvenc volt a Föl nagy örömre, most született, valamint az Ó, gyönyörű szép titokzatos éj. Később pedig a Csende éj fülbemászó akkordjai szélesítették a felcsendülő dalok palettáját. Az ünnepi vacsora után érkező apró pacsirtákat a háziak szívesen hallgatták, majd jutalmazták finom piros almával, kerek dióval, pocakba kerülő finomságokkal, esetenként pedig perselybe való apróval. A megvendégelést és megajándékozást követően “Adjon Isten bort, búzát, békességet, holtuk után örök üdvösséget! Dicsértessék a Jézus krisztus!” jókivánságokkal haladtak tovább az összefagyott vendégek. Nem sokkal az éjféli mise előtt ismét énekszó törte meg az ünneplő család meghitt csendjét. Ezekben a késői órában már a felnőtt mendikásokból álló csoport zengte a csodaszép dalokat. A “nagyok” csapata házról házra bővült a meglátogatottak csatlakozni kívánó társaságával. A mendikálók vidám közösségét a karácsonyi este mégszebbé tételéért szíverősítővel és ropogós finomságokkal jutalmazták. Utoljára pedig a templomtér következett, ahol az ünnepi énekszó végeztével békésen és szeretetteljesen lépték át az isten házának küszöbét, hogy az éjféli misén kellőképpen adjanak hálát az egész esztendőért, valamint imádkozzanak a jövőbeni bőségért, egészségéért és békességért
A másik Csallóközszerte elterjedt szokás a betlehemezés dramatizált misztériumjátéka. A betlehemesek házról házra járva adták elő Jézus születésének csodás történetét, ezzel is jelezve a szeretet ünnepének kezdetét. Az eredetileg templomi környezetben, latin nyelven megelevenedő történet fokozatosan került ki a “nép közé”. A “népiesedett” színdarab a három királyok és egyéb biblia szereplők helyett pásztort, “öreget” - azaz a legöregebb pásztort, bojtárt, angyalt sorakoztatott fel. Az angyal tartotta saját készítésű, templom alakú betlehem közepén Mária és József helyezkedett ez a kisdeddel, körülöttük pedig pásztorok és az istálló állatai kaptak helyet. A beöltözött fiatalok énekek, dalok, mondókát és versek segítségével varázsoltak meghitt légkört a hallgatóság számára.
A régi idők csodálatos szokásai manapság kicsit megkoptak, átalakultak, esetleg feledésbe merültek. A nagyszülők átéléssel előadott igaz meséi azonban megérintik a hallgatóság szívét és lelkét. Valószínű, ezért is akadnak olyan lelkes kezdeményezők, akik belső késztetést éreznek a hajdani emlékek, hiedelmek, szokások és alakoskodások felelevenítésére. Szerencsére, mindig találnak maguk mellé segítőkész csapatot is.
-> Nagykarácsony - magyar romantikus vígjáték több ismert magyar színésszel
fotó: pexels