A pajzsmirigy-alulműködés, azaz hipotireózis az egyik leggyakoribb hormonális rendellenesség. Számos tényező hozzájárulhat kialakulásához, de leggyakrabban autoimmun eredettel rendelkezik. Ilyenkor a test a saját sejtjei ellen fordul, és emiatt a pajzsmirigy megfelelő működése lehetetlenné válik. Ezt az állapotot Hashimoto-betegségnek hívjuk.
Érdekesség, hogy bár a pajzsmirigy-alulműködés általában fiataloknál és felnőtteknél fordul elő, veleszületett fajtája is létezik. Ez jellemzően jódhiányos területeken fordulhat elő, például hegységekben. Megfelelő jódpótlás hiányában kreténizmus alakul ki, ami törpenövéssel és szellemi visszamaradottsággal jár. Szerencsére a jódozott só bevezetése jelentősen csökkentette ennek a jelenségnek előfordulását.
Milyen tünetekkel jár, ha valakinek alulműködik a pajzsmirigye?
Leginkább az anyagcsere lassulása figyelhető meg. Az érintett fáradékony, aluszékony, mozgása lelassul. A szívműködés is lassul, és az egyén nem tudja elviselni a hideget. Jellemző még, hogy a testsúly csökkent étvágy ellenére is egyre növekszik.

Jó hír, hogy ez a betegség meglehetősen könnyen kezelhető. Akár drogériákban és patikákban kapható gyorstesztekkel is elindulhatunk a kivizsgálás útján. Természetesen ezek nem mindig pontosak, ezért érdemes lehet egy vérképet is csináltatni, ha a fenti tüneteket észleljük magunkon. Ez sokkal megbízhatóbb módszer. A hipotireózis szépen kezelhető hormonpótlással, ami általában napi egyszeri, reggel bevett tablettát jelent. Ezt endokrinológus szakorvos írhat fel, és a kezelés hatására a tünetek fokozatosan enyhülnek.
A kiindulási októl függ, hogy gyógyítható-e az alulműködés - autiommun esetben általában az érintetteknek egész életükben pótolniuk kell a hormonokat. Szerencsére így teljes életet élhetnek.
A pajzsmirigy-alulműködés tehát egy olyan betegség, ami megfelelő kezeléssel szépen szinten tartható, az érintettek szinte tünetmentessé válhatnak. Fontos megjegyezni, hogy akinek autoimmun eredetű kórképe van, az átlaghoz képest fogékonyabb más autoimmun betegségekre is. Erről érdemes tájékoztatást kérni az orvosunktól!
fotó: Freepik