Harry Houdini egy magyar származású amerikai illuzionista és bűvész, akit minden idők legnagyobb szabadulóművészeként tartanak számon. George Bernard Shaw szerint ő a világ három legnevesebb neve között szerepel Jézus és Sherlock Holmes mellett. A legtöbb trükköt saját maga találta ki, és csak néhány segítője tudta a legnehezebb mutatványok titkát. Munkássága elismeréseként ő az egyik magyar, akit csillaggal tüntettek ki a Hollywoodi hírességek sétányán. De ki is volt ez a mítoszokkal körbevett csodagyerek valójában?
Gyermekkor
Harry Houdini, eredeti nevén Weisz Erik 1874. március 24-én született Budapesten, a VII. kerületben. Később azt állította, hogy az Egyesült Államokban született, ami hozzájárult a róla kialakult mítoszhoz. Családja zsidó származású volt. Édesapja, Weiss rabbi, és édesanyja, Steiner Cecília, öt gyermeket neveltek. A család 1878-ban, amikor Houdini még csak négy éves volt, az Egyesült Államokba emigrált. Az Appleton városban nevelkedett Wisconsin államban, és későbbi interjúiban ezt a várost nevezte szülőhelyének, tagadva ezzel magyar származását.

Houdini gyermekkorában cipőpucoló, újságkihordó és munkás is volt egy nyakkendőgyárban. Ekkoriban Ehrich Weiss néven ismerték, és a Harry becenevet barátai és családja adták neki. A Houdini nevet tizenhét éves korában vette fel a francia bűvész, Jean Eugène Robert-Houdin tiszteletére.
Út a népszerűség felé
1891-ben barátjával megalapította a Houdini Testvérek bűvészpárost. 1893-ban feleségül vette Bess-t, akivel együtt lépett fel. Houdini neve az 1895-ös Signature című mutatvánnyal vált ismertté, ahol a szabadulószámok mellett a bilincsekből való kiszabadulás is népszerűvé vált.

Houdini 1900-ban Angliába utazott, ahol rendkívüli népszerűséget szerzett szabadulószámaival. 1903-ban Oroszországban, a Butirkaja börtönben mutatott be elképesztő mutatványt, ahol meztelenül és megbilincselve szabadult ki egy szibériai fogolyszállító vagonból.
1904-ben a londoni Hippodrome Theatre-ben híressé vált a Mirror Cuff-szabadulásával, ahol egy különleges bilincsből szabadult ki. Amerikába visszatérve Houdini saját otthonában élvezte a népszerűséget, és sorra mutatta be szabadulószámait, sokszor extrém körülmények között, például fejjel lefelé lógva. Houdini sosem állította, hogy mutatványait természetfeletti képességekkel hajtotta volna végre.

Houdini és a spiritizmus
Harry Houdini szoros kapcsolatot ápolt édesanyjával, aki 1913-ban hunyt el. Spiritisztákhoz fordult, hogy vegyék fel a kapcsolatot elhunyt édesanyjával. Ez persze nem járt sikerrel. Houdini sértve érezte magát a csalók miatt, akik a gyászolók hiszékenységét kihasználva sok pénzt kértek szolgáltatásaikért. Pénzdíjat ajánlott fel annak a médiumnak, aki képes bizonyítani természetfeletti képességeit. A nyeremény sosem került kiosztásra. Houdini álruhában látogatta a szeánszokat, egy riporter és egy rendőr társaságában. Számos neves médiumot leleplezett. Könyveket is írt a spiritizmus ellen.

Érdekességek
Houdini beleszeretett a repülésbe. Az első repülése kudarcot vallott, de a második, Hamburgban zajló kísérlete sikeres volt. 1910-ben Ausztráliába utazott, hogy ő legyen az első ember, aki repülőgéppel száll fel a kontinensen.

Houdininek és feleségének nem volt közös gyermeke. Házasságuk alatt ezért rengeteg állatuk volt - kutyáik, madaraik, törpenyuluk, és teknősük is volt. A legenda szerint, amikor Houdini elhunyt, az egyik papagáj kiszabadult a kalitkából, elrepült, és soha nem tért vissza. Mesterétől tanulta meg a zárfeltörés tudományát, majd ő is eltűnt.
Halála
Houdini 1926. október 31-én hunyt el, miután egészségügyi problémái miatt súlyos vakbélgyulladása lett. Halála körül sok rejtély és legenda alakult ki. Állítólag egy hallgató, próbára téve Houdini hasizmainak erejét, egy váratlan ütéssel megsebesítette őt, ami miatt a vakbele felrobbant.
fotó: Flickr, Wikipédia