Az ibolya jótékony hatásait már az ókorban is ismerték. Sokféle változata létezik, de szinte mindegyik kedvezően hat a szervezetre. A növényt tavasszal gyűjtötték, szárítással tartósították, és minden részét felhasználták. A rómaiak úgy hitték, hogy az ibolyaszirom a borba szórva véd a részegségtől és a másnaposságtól. Nevét a görög mitológiában szereplő Io nimfától eredeztetik, akinek könnyeiből ibolyák nőttek. Az ibolya kandírozva, fagylaltban, teában, olaj formájában vagy ételek ízesítésére is tökéletes választás, gyógyhatásait feldolgozva is megőrzi.
A történelem során számos híresség is kedvelte az ibolyát. I. Napóleon álneve „Ibolya káplár" volt, míg felesége, Mária Lujza saját ibolyaparfümjét készíttette. Erzsébet királyné, Sissi kedvenc édessége a kandírozott ibolya volt, de szívesen fogyasztotta ételek ízesítőjeként is.
Az ibolya számos jótékony összetevőt tartalmaz. Kiváló gyógyír reumás panaszokra, túlzott gyomorsav-termelésre, és segít leküzdeni bizonyos vírusokat (pl. HIV), baktériumokat és gombákat. Hozzájárul a daganatos megbetegedések megelőzéséhez.
A növény enyhíti a bőrgyulladásokat, segíti a sebgyógyulást, hidratálja a bőrt és csökkenti a ráncokat. Az ibolya hatásos köhögés, asztma, megfázás, láz, valamint emésztőrendszeri panaszok ellen. Enyhe vízhajtó és hashajtó tulajdonságának köszönhetően ideális méregtelenítéshez és fogyókúrához. A virágából készült tea gyógyítja a szemgyulladást.
Mire jó?
Asztma
Álmatlanság
Bőrhidratálás
Ekcéma
Emésztőrendszeri zavarok
Fejfájás
Fogyókúra
HIV vírus
Hurutok
Immunerősítés
Köhögés
Láz
Mandulagyulladás
Méregtelenítés
Pattanások
Pikkelysömör
Sebgyógyítás
Stressz
Szorulás
fotó: Pixabay