Ahogy egyre melegebb van, a fák és virágok is életre kelnek, és ezzel együtt elkezdődik az allergiaszezon. Az allergiások könnyeznek, tüsszögnek, vakarják a szemüket és legszívesebben ki sem mozdulnának a lakásból. Mutatunk pár tippet, amivel könnyebb lehet átvészelni ezt az időszakot.
Az allergia az, amikor a szervezet túlságosan bepánikol valamitől, ami egyébként nem is lenne veszélyes. Ilyen lehet például a virágpor, egy macska szőre, vagy akár egy zöldség. A tested viszont úgy viselkedik, mintha valami nagyon veszélyes támadás érte volna, és elkezd védekezni, jön a tüsszögés, orrfolyás, szemviszketés stb.
Mi okozhatja?
A leggyakoribb allergének közé tartoznak: a pollenek (fű, fa, virág), az állatszőrök, a poratka, bizonyos ételek (pl. dió, tej, tojás), vegyszerek, illatanyagok, gyógyszerek.

Sajnos egyes emberek egyszerre több dologra is érzékenyek. Az is előfordulhat, hogy az egyik allergia hozza magával a másikat, ezt keresztallergiának hívják.
Mikor kezdődik az allergiaszezon?
Már február környékén elindul, amikor a mogyoró és az égerfa virágzik. Áprilistól csatlakozik a nyírfa, kőrisfa, fűzfa, és a fűfélék is beindulnak. Júliusig fokozódik a helyzet, aztán lassan enyhül.

Mit lehet tenni?
Beszéljünk az orvosunkkal: nem akkor kell orvoshoz rohanni, amikor már alig kapunk levegőt. Még a szezon előtt el lehet kezdeni a gyógyszert szedni. Vannak vény nélkül kapható szerek is. Egyes esetekben immunterápia is létezik, ami hosszabb folyamat, de tartós javulást hozhat.
Figyeljünk a légkondira: a légkondi jó lehet, ha nem akarunk nyitott ablaknál pollent szívni. De csak akkor, ha tiszta. Tavasszal mindig ellenőriztessük és cseréljük ki a szűrőt. Az autóban is van pollenszűrő, amit érdemes kicserélni a szezon előtt.

Vezessünk allergianaplót: írd fel, mikor milyen tüneteid vannak és hol voltál akkor. Érdemes naponta nézni a pollenjelentést is, a legrosszabb napokon inkább otthon kell maradni.
Tisztaság: ha kint voltál, a ruhád, hajad, bőröd tele lehet pollennel. Amint hazaérsz, dobd a ruhákat a mosógépbe, zuhanyozz le, moss hajat. A kutyát is érdemes gyakran mosdatni.
fotó: Freepik