A lósóska, más néven órom, bábilló vagy bábikó, egy rendkívül igénytelen, vadon is termő gyógynövény, mely világszerte elterjedt. A sóskafélék családjába tartozik, de nem rendelkezik a sóska erőteljes savanykás ízével. A mediterrán térségben vadspenótként ismert, mivel felhasználása hasonló a bébi spenóthoz, például saláták alapanyagaként.
Minden része gyógyászati célokra alkalmazható. Az amerikai indiánok a leveleit sebek és fekélyek kezelésére, míg a gyökerét emésztési problémák enyhítésére, főként hashajtóként használták. A középkori Angliában mágikus erőt tulajdonítottak neki, és a leveleitől boszorkányűző hatást vártak.
A lósóska teája hozzásegít a bélmozgás serkentéséhez, a méregtelenítéshez és a máj tisztításához. Antibakteriális hatásaival a bőrgyulladások és fertőzések kezelésében is hasznos. A flavonoidok és B-vitaminok, valamint ásványi anyagok, mint a vas, magnézium és kalcium javítják a vérképzést és az anyagcserét. Bár a lósóska számos jótékony hatással bír, a hosszú távú fogyasztásával óvatosan kell bánni, mivel oxalátokat tartalmaz, melyek vesekövet okozhatnak.
A tudomány is megerősítette antibakteriális tulajdonságait, és számos területen alkalmazható, mint például asztma, emésztési problémák, bőrsérülések, májtisztítás, pattanások, fáradtság és a menopauza tüneteinek enyhítése. Azonban fontos, hogy mértékkel fogyasszuk, és vegyük figyelembe a lehetséges mellékhatásokat.
fotó: Wikipédia