Biztosan sokaknak ismerős a helyzet, amikor épp beleharapnánk mondjuk a kedvenc kekszünkbe, de kicsúszik a kezünkből és már a padlón is van. Majd ott állunk, bámuljuk, és azon gondolkodunk, hogy, ha pár másodpercen belül felvesszük, még simán ehető. De vajon tényleg igaz ez az 5 másodperces szabály, vagy csak nyugtatjuk magunkat vele?
A mítosz szerint az első gyerek cumiját az anyuka mindig kifőzi, ha leesik. A másodiknál már csak lenyalja, a harmadiknál pedig akár a kutya szájából is visszaveszi. Ez persze nyilván túlzás, de jól mutatja, hogy az emberek hozzáállása idővel változik. Ugyanez a lazaság jön elő akkor is, amikor egy falat étel a földre esik. Sokan azt mondják, hogy nem baj, ha gyorsan felvesszük nem lesz tőle semmi gond.
Mi történik, amikor az étel leesik?
Akármilyen tiszta is a padló, ha az étel leeesik, akkor szennyeződik. A tudósok szerint nincs olyan, hogy, ha gyorsan felvesszük, akkor még nem értek hozzá a bacik. A mikrobák nem várnak. Ott vannak a felületeken, és már az első pillanatban rákerülhetnek az ételre.

Ráadásul nem mindegy, hova esik az a bizonyos étel. Egy szőnyegre például kevesebb baktérium tapad át, mert azok bent ragadnak a szálak közt. De ha parkettára vagy járólapra esik, sokkal több kórokozó juthat rá. Nem csak a padló számít, hanem az is, hogy mi esett le. Egy száraz keksz vagy kenyér kevésbé vonzza a bacikat, mint egy szelet dinnye. A nedves, tapadós kajákra sokkal több kosz ragad.

Amit a felnőttek simán megesznek, attól egy kisgyerek akár beteg is lehet. A kisgyereknél akár komolyabb baj is lehet belőle, például hasmenés vagy fertőzés. A földre esett ételt inkább ne adjuk a gyerek kezébe.
Nem kell pánikolni. A legtöbb esetben, ha valaki megeszi a földről az ételt nem lesz semmi baja. Csak az összes baktérium 1%-a az ami megbetegíthet minket.

Viszont mindig van egy kis esély rá. Ha valaki idősebb, beteg vagy gyenge az immunrendszere, akkor sem éri meg kockáztatni egy falat miatt. Az 5 másodperces szabály nem tudományos tény. Igaz, hogy minél gyorsabban vesszük fel, annál kevesebb baktérium kerülhet rá, de attól még kerül rá.
fotó: Freepik