A kumquat, más néven törpemandarin egy apró, narancssárga színű citrusféle. Különleges tulajdonságokkal rendelkezik. A kumquat héja is ehető, és általában édesebb, mint a gyümölcs húsa, ami savanykás ízű. Mérete kisebb egy narancsnál. Cikkünkben bemutatjuk a kumquat jótékony hatásait.
A kumquat nemcsak finom, hanem egészséges is. Számos jótékony hatása van az immunrendszerre, az emésztésre, a szívre, érrendszerre, valamint a szem egészségére. Egyre népszerűbb a gasztronómiában, és dísznövényként is használják. A kumquat gazdag C-vitaminban, rostokban, antioxidánsokban és egyéb hasznos tápanyagokban, ezek hozzájárulhatnak az egészség megőrzséhez.
A kumquat Dél-Kínából származik, ahol már több ezer éve termesztik. Az ázsiai kultúrákban gyakran ünnepi alkalmakkor is használják. A 19. század közepén Robert Fortune botanikus hozta el a kumquatot Európába. A kumquat fák lassan fejlődnek, örökzöld cserjék vagy kis fák 2-4 méter magasak.
A kumquat különféle éghajlatokon megél, de inkább a melegebb, napos területeken. A fák akár több száz vagy ezer gyümölcsöt is teremhetnek évente. A kumquatot gyakran dísznövényként is termesztik, a fa nagyon szép.

Számos jótékony hatása van:
Gazdag antioxidánsokban
A C-vitamin, flavonoidok és a bétakarotin segítenek megvédeni a szervezetet a káros szabad gyököktől. Az antioxidánsok szerepet játszhatnak a sejtkárosodás megelőzésében, az öregedés lassításában. A kumquat nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaz, ami létfontosságú az immunrendszer működéséhez. Segíti a fehérvérsejtek termelődését.
Támogatja az emésztést
Magas rosttartalmú, ami segíti a megfelelő emésztést és megelőzi a székrekedést. Hozzájárul a bélrendszer egészségéhez.
Segíthet a fogyásban
Alacsony kalóriatartalma és magas rosttartalma miatt jó a fogyókúrázók számára.
Jót tesz a szemnek
Rendszeres fogyasztása csökkentheti a szürkehályogot és az időskori látásromlást.
Rákellenes hatások
Egyes kutatások szerint a citrusfélék csökkenthetik bizonyos ráktípusok kialakulásának esélyét.
fotó: Freepik