A kávé világszerte népszerű és kedvelt ital. Sokan a kellemes ízvilágát is nagyon kedvelik, de legfőképpen élénkítő hatása miatt fogyasztják, ami a benne lévő koffeinnek köszönhető. Ennek a vegyületnek számos pozitív és negatív hatása is van a szervezetre.
A koffein az adenozin nevű vegyület gátolja, ami nyugtató, fáradtságérzetet keltő hatással van. Így serkenti az idegrendszert, és javítja a koncentrációt. Hatása fél-egy óra alatt alakul ki, könnyebbé téve a tanulást és a munkát.
A szimpatikus idegrendszert is aktiválja, mivel az adrenalin nevű hormon termelését is előidézi. Ennek az a következménye, hogy növekedik az energiaszintünk – ezáltal a fizikai teljesítményünk is megnövekszik! A sportolók ezt ki is használják.
Azonban számos negatív hatással is lehet, főleg, hogyha túlzásba visszük a fogyasztását. Napi 3-4 csészénél nem ajánlott többet fogyasztani. Egy adag kávéban akár 100-150 mg koffein is található, a napi maximum pedig 400 mg-ban kellene, hogy megálljon. Egyesek azonban érzékenyebbek a fekete italra, így hamarabb előjöhetnek a nem kívánt hatások. A legtöbben alvászavarokat érezhetnek, mivel egy csésze kávé akár - fogyasztástól számítva - 12 órán át megzavarhatja a nyugodt alvási ciklust. Így érdemes kétszer átgondolni a délutáni-esti kávézást. Emellett túlzott fogyasztása emelheti a vérnyomást és a pulzusszámot, ami a magasvérnyomással rendelkezőknek nem ideális. A savassága pedig irritációt okozhat az érzékeny gyomorral rendelkezők számára.
A kávé szuper társunk lehet, ha ideiglenesen növelnünk kell a koncentrációképességünket, de érdemes kerülni a túlzott bevitelt! Könnyen lecsúszhat a kelleténél több, ha nem figyelünk rá eléggé.
fotó: Freepik