Vivienne Westwood nevét sokan a világhírű divatmárkával azonosítják, de valójában sokkal több volt, mint egy divattervező. A punk mozgalom egyik úttörője, üzletasszony, fontos ügyekért kiálló aktivista, édesanya, lázadó, aki mert önmaga maradni egy elvárásokkal teli világban. Munkásságával gyökeresen és tartósan megváltoztatta a divatipart. 2022. december 29-én hunyt el 81 évesen, most rá emlékezünk.
Vivienne Westwood, születési nevén, Vivienne Isabel Swire, angol munkásosztálybeli családba született, 1940-ben. Miután a londoni Harrow-ba költöztek, művészeti iskolába járt, amit hamar otthagyott, mert elmondása szerint egy hozzá hasonló lány nem tudott volna megélni a művészetből. Egy ideig tanárként dolgozott, valamint ékszereket készített, amiket piacon árusított.
Ikonikussá vált vezetéknevét első férjétől, Derek Westwood-tól vette át, akivel egy közös gyermekük született. Az 1970-es években butikot nyitott Londonban, és miután második férje, Malcolm McLaren az akkor még feltörekvő punk zenekar, a Sex Pistols menedzsere lett, gyökeresen megváltozott az élete. Westwood alkotta meg a banda és maga a punk mozgalom imázsát. Különc, lázadó stílusa felkeltette az emberek figyelmét, akik akkor még nem láttak hozzá hasonló tervezőt.
Egyedisége nem csak a kreálmányaiban jelent meg, de különös szokásai is voltak. Két alkalommal is kitüntetést kapott a brit királyi családtól és mindkettő eseményen alsónemű nélkül jelent meg. Utólag kiderült, hogy ezt II. Erzsébet nem vette rossz néven a gesztust, inkább szórakoztatónak találta. Ruháihoz sokszor újrahasznosított anyagokat használt és az utca divatjából emelt be elemeket alkotásaiba. Úgy gondolta, hogy politikai és egyéb, a világgal kapcsolatos nézeteinket öltözködésünkben is bátran kifejezhetjük.
Kiállt a saját igazsága mellett, lázadt a hatalom, a tabuk, a képmutató társadalom és a nemi sztereotípiák ellen. Arra biztatta követőit, hogy vegyenek minél kevesebb ruhát, hasznosítsanak újra, hiszen bolygónk klímaváltozását is szívügyének tekintette. A minőséget részesítette előnyben a mennyiséggel szemben. A divatbemutatók kifutóin az említettekhez hasonló fontos üzeneteket hirdetett és egy átlagosnak mondható show-ja sem volt. Falta az életet, ugyan sokszor megdöbbentő módon, de mindent tudatosan és vér profizmussal csinált. Ruháit máig a legnagyobb sztárok hordják, Palvin Barbara modell, de a Virgin Atlantic légiutas kísérői egyenruháját is ő tervezte. Harmadik férje, az osztrák származású Andreas Kronthaler 25 évvel fiatalabb volt nála és haláláig együtt alkottak.
Munkássága és az általa közvetített üzenetek örökre beitták magukat a divat világába, a popkultúrába és az emberek szívébe.
fotó: Flickr, Rough Trade, Michel Euler