Az afrikai Ebola járvány rövid idő alatt újabb áldozatokat követelt a Kongói Demokratikus Köztársaságban. A május elejétől elhalálozott 30 személy az ország északnyugati részében tartózkodtak, egy menekültek számára fenntartott táborban. Hogy mindannyian valóban a félelmetes kórokozó miatt veszítették-e életüket, most még nem tudni bizonyosan, mert a Kigonze nevű ideiglenes település lakói és azok hozzátartozói nem járultak hozzá a megfelelő tesztek elvégzéséhez. Mindenesetre az érintettek valamennyien a megbetegedés tüneteit mutatták – legalábbis ezt állítja egy gyászoló édesapa és többen az ápoló személyzet közül is.

Az ország képtelen ellenőrizni a helyzetet – egyesek az amerikaiakat okolják
A tömeges elhalálozás arra utal, hogy a fertőzés gyorsabban terjedhet a lakosság között, mint amire a hivatalok eddig számítottak. Kigonze populációja 15 ezer fő, az országban pedig öt millióan voltak kénytelenek elhagyni lakóhelyüket. Közülük bárki lehet a vírus hordozója, sokan ugyanis elutasítják az egészségügyi ellenőrzéseket, másoknak egyszerűen nem állnak rendelkezésre az alapvető higiéniához szükséges feltételek.

A tábor vezetője, Dz’djo Ndrutsi Etienne állítása szerint, mely a Reuters hasábjain látott napvilágot, az elmúlt héten tíz embert temettek. Korábbi statisztikák szerint, havonta csupán egy-két elhalálozás történt. Justin Zanamuzi, a Katolikus Karitász szakembere szemtanúk beszámolói alapján lepedővel takart testekről – köztük várandós asszonyokról és gyerekekről – tett említést. Sajnos az országból érkező hírek pontatlanok, a vírus áldozatainak számára csupán következtetni lehet. Bár a kormányzat május közepétől tartja számon a betegség kitörését, szinte bizonyos hogy már hetekkel előbb megjelent. Nem csupán az ügyintézéssel van baj: a táborokban (nem meglepő módon) embertelen állapotok uralkodnak. Egyes segélyszervezetek munkatársai egyenesen az amerikai elnököt, Donald Trumpot okolják azért, mert a helyzet kicsúszik kezeik közül: a hasonló kezdeményezéseknek folyósított támogatás megnyirbálása nélkül, sokkal több pénzt fordíthatnának a tisztaság fenntartására – ivóvízre, fertőtlenítő szerekre, biztonságosabb toalettekre.

Megdöbbentő hiányok
Az ENSz adatai szerint illemhelyiségekre és tisztálkodószerekre az elmúlt két évben Kongó csupán a kért összeg felét, 38 millió dollárt kapta meg; 2026-ban pedig, a szükséges 80 milliónak csak 21%-át. Az országban több száz menekülttábor működik, melyek lakói elsősorban háborús körülmények miatt gyűltek össze ezekben. Van olyan, melyben csaknem 900 főnél jelentek meg a betegség jelei. Sokgyermekes családok osztoznak műanyag sátrak belső terén, a gyerekek térdig gázolnak a sárban. A tábori vécék gyorsan telnek és ezek ürítése a jelenlegi körülmények között hatalmas szolgálatot tesz a kórokozónak. A Mercy Corps nevű segélyszervezet például 2024-ben még 82 csapot tudott felszerelni, 400 illemhelyet, mely 125 ezer fő szükségleteit volt hivatott kielégíteni. Ebben az esztendőben már csupán 19 ezer embernek jutott hat vízcsap – más egyéb létesítésére nem volt lehetőségük…
fotó: unsplash
