A kislevelű mályva, más néven papsajt a talajon elterülő szárú növény. Korongszerű termése hasonlít a sajtra, innen ered a papsajt elnevezés. Virágát, levelét és szárát júniustól szeptemberig gyűjtik. A növényt frissen ajűnlott felhasználni, de a szárított változata is tartalmaz hatóanyagot.
A papsajt tea gyulladt nyálkahártya kezelésére alkalmazható. Hatékony gyomorhurut, hólyaghurut, gyomor és bélfekély, valamint szájüregi gyulladások esetén. Hosszan tartó hörghurut, erős köhögés és rekedtség esetén hatásos, és heveny gége és mandulagyulladás, valamint szájszárazság enyhítésére is jó. A nyálkaanyag megmarad, ha a növényt éjszakára hideg vízbe áztatjuk, majd másnap felmelegítve, kortyonként fogyasztjuk. Naponta két-három csészével ajánlott.
A papsajt hatékony lehet makacs, légszomjat okozó tüdőtágulat esetén is. Ebben az esetben napi három csészényi fogyasztása javasolt. A főzetet borogatásként is alkalmazhatjuk a mellkason. A papsajttea kiváló szemlemosásra és szemborogatásra, főként gyakori könnyezés vagy hasonló problémák esetén. Allergiás eredetű, viszkető, égő arcbőr kezelésére szintén bátran használható.
Külsőleg sebek, fekélyek, visszérgyulladás és törések következtében fellépő kéz és lábdagadás kezelésére is bevált. Ilyenkor kéz vagy lábfürdő formájában alkalmazzuk, mely lábcsonttörés esetén is jó, amikor a láb állandóan megterhelődik és megdagad.
forrás: Maria Treben
fotó: Wikipédia