A veszettség egy halálos kimenetelű betegség. A tünetek megjelenése után szinte semmi esély sincs a túlélésre. Szerencsére azonban rendkívül ritka, és ha időben cselekszünk, akkor veszettség megelőzhető. Ezért nagyon fontos, hogy megfelelően tájékozottak legyünk a témában!
A betegség okozója egy vírus, ami nyállal és harapással terjed. Leggyakrabban denevérek, rókák és kutyák terjesztik. A vírus a harapás helyétől az idegeken keresztül utazik, célpontja pedig egyenesen az agy. Ez akár hónapokig is eltarthat, ha a sérülés lábon történt. Kéz vagy nyak esetén azonban már napok múlva jelentkezhetnek a tünetek.
Milyen tünetei vannak?
Először általános rosszullét, láz, fejfájás lép fel. Az érintett érzékeny a fényre, víziszonyos, emellett bénulásos panaszok is jellemzőek.
Általában két fő irányba fejlődhet tovább a betegség – az első az agresszivitás, ami a kutyákra jellemző. A másik a „néma”, barátságosabb forma, ez rókáknál fordul elő.

Mit tehetünk a veszettség ellen?
A legfontosabb a kutyák rendszeres, évenkénti oltása. Ezzel nem csak a kedvencünket, de magunkat és a környezetünket is védjük. Túrázáskor pedig tartsuk meg a tisztes távolságot a vadon élő állatoktól, rókáktól. Főleg, ha az állat barátságosan, bátran közeledik hozzánk.
Ha mégis megtörténne a baj, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz! A kezelés elindítása rengeteg szemponttól függ, köztük az állat megfigyelhetőségétől, vagy attól, hogy valóban harapás, esetleg csak összenyálazás történt. Elmondható azonban, hogy minden gyanús esetben elkezdik az oltásokat – jobb félni, mint megijedni alapon.

Nem játékról van szó, nagyon komolyan veszi ezt a témát az egészségügy. A tünetek megjelenése után szinte lehetetlen a gyógyulás, bár történt már rá példa. Pár alkalommal sikerült gyógyítani embernél a veszettséget - ez a beteg mesterséges kómába helyezésével történt, ám ez a módszer sem garantált siker.
Összességében veszettség veszélyes, ám nagyon ritka betegség. Nem kell tőle rettegnünk, hiszen egész Európában évente maximum egy-két eset szokott előfordulni. Állatoknál gyakrabban fellelhető a betegség, házi kedvenceinket évenkénti oltással védelmezhetjük.
fotó: Freepik, Wikipedia