Az immunrendszerünk a betegségekkel szembeni védekezés első védelmi vonala, ezért fontos, hogy igyekezzünk fenntartani a megfelelő működését – főleg az őszi időszakban. Szerencsére egy kis odafigyeléssel könnyen rákészülhetünk az előttünk álló hónapokra. Sebestyén Szintia, orvostanhallgató cikkét olvashatják.
Mi is okozhatja az immunrendszerünk gyengülését? A stressz, mozgáshiány és helytelen táplálkozás mellett az őszi változások is hozzájárulnak ahhoz, hogy könnyebben elkapjuk a náthát és egyéb kórságokat. A hirtelen hőmérséklet-változások megterhelik a szervezetünket, és a csökkenő napsütéses órák száma miatt a D-vitamin raktáraink kiapadhatnak.
Nézzük hát, hogyan ügyeljünk magunkra:
Fordítsunk több figyelmet a tápanyagokra
A vitaminokat kapszulák mellett az ételekkel is bevihetjük. A megfelelő C-vitamin-bevitelhez fogyasszunk sok paprikát, és citrusféléket. A D-vitamint zsírosabb halakkal (lazac, tonhal), tojással vihetjük be, az antioxidánsokat pedig bogyós gyümölcsökkel, zöld teával.
Gyömbér „shot”
Rengeteg boltban találkozhatunk 1-2 deciliteres immunerősítő bombákkal. Tele vannak vassal, cinkkel, C-vitaminnal, antioxidánsokkal, és csupa-csupa más jósággal. Ez a csodaital azonban otthonunkban is könnyen elkészíthető. Nincs más dolgunk, mint friss gyömbért, citromlevet, mézet, vizet és egy kis kurkumát összeturmixolni. Reggelente ebből 0,5-1 deciliter elfogyasztásával nagy löketet adhatunk egészségünknek, energizál és támogatja az emésztést is. Ráadásul 5-7 napig is eláll a hűtőben, így akár az egész heti adagunkat elkészíthetjük egyszerre.
Gyógynövények
Az immunerősítő teák remek megoldások lehetnek, de van néhány gyógynövény, amik kifejezetten jótékony hatásokkal rendelkeznek. Ilyen az echinacea, ginzeng, gyömbér, kurkuma, mezei kakukkfű és a fokhagyma. Ezekből nemcsak teát készíthetünk, hanem más felhasználási módokat is kipróbálhatunk. Az utóbbiakat remekül bele lehet csempészni az ételeinkbe is.
Életmód
Igaz, hogy ősszel a legjobb érzés bekuckózni egy meleg paplan alá finom forró csokoládé társaságában, de emellett ne feledkezzünk meg a rendszeres testmozgásról sem. Próbáljunk meg minden napra beiktatni egy kis sétát, vagy végezzünk enyhe edzést. A megfelelő mennyiségű alvás is fontos, napi 7-8 óra igen pozitív hatásokkal van az immunrendszerre.
A stressz csökkentésére érdemes kipróbálni néhány technikát, mint a meditáció vagy a jóga. Természetesen érdemes kihasználni a gyengülő napsugarakat is, ami a friss levegőn való tartózkodásban is motiválhat minket.
A hidratáció fontossága
Általánosságban elmondható, hogy a hidratáció nagyon fontos a szervezetünk számára, így ősszel is figyelnünk kell erre. Napi minimum 1,5-2 liter folyadék bevitele ajánlott, ez természetesen függ a magasságtól és súlytól is.
Sok embernek problémát jelent, hogy nem szeretnek vizet inni a semlegessége miatt. Ilyen esetben az ízesítetlen, cukormentes teák is tökéletesek, de érdemes lehet kipróbálni azt is, hogy friss gyümölcsöket teszünk egy kancsó vízbe, ami egy idő után átveszi a gyümölcsök ízét és aromáját. Kedvelt kombináció például a citrom, uborka és menta trió.
Ezekkel az egyszerű lépésekkel gyakorolhatjuk a természetes immunerősítést, hogy kicsit könnyebben átvészelhessük az őszi hónapokban tomboló mindenféle betegséget. Ha úgy érezzük, kicsit jobban megvisel minket ez az időszak, érdemes lehet kipróbálni ezeket a módszereket. Az egészséges életmód kis lépésekkel indul, de nagy hatása van.
fotó: Freepik