2025. 03. 20. csütörtök - Klaudia, Víťazoslav, Klaudius
Keresés
FRISS

A jelen megélése

„Éld meg a jelent!” Sokan hallottuk már ezt a kifejezést és sokan elméletben tudjuk is, hogy így „kellene” élnünk. Mégis a napjaink nagy részét töltjük azzal, hogy vagy a múlton rágódunk, vagy a jövőtől félünk.

Az agyunk minden pillanatban dolgozik, gondolatok milliói suhannak át rajta rövid időn belül. Értékeljük dolgainkat, előrevetítünk vagy épp túlgondolunk dolgokat. Irányítani szeretnénk az életet, ezért sokszor a jövő eseményeit képzeljük el különböző változatokban. A múlt pedig nagyban befolyásolja a cselekedeteinket, reakcióinkat és ezek hatással vannak a mindennapjainkra, ami miatt nem tudjuk az éppen zajló pillanatot teljesen megélni.

Nézzünk néhány dolgot, amik segíthetnek abban, hogy hogyan tudjunk a jelenben maradni, és kicsit engedni a múlt sérelmeiből vagy a jövő félelmeiből:

Ha érezzük, hogy a gondolataink mindig máshol járnak, akkor a tudatosítás nagyon sokat tud segíteni. Ha ilyenkor észrevesszük ezt a mechanizmust, akkor máris vissza tudjuk rántani magunkat a jelenbe.

Egy másik nagyon hasznos módszer lehet még az öt érzékszerv módszer. Sokszor túlzott stresszt élhetünk át, amikor tele van a fejünk gondolatokkal. Ilyenkor nagyon sokat tud segíteni, ha megfigyeljük, hogy éppen mit látunk, mit hallunk, milyen ízeket, milyen illatokat érzünk és mit tapintunk. Ez oldja a stresszt és segít visszatalálni a jelen pillanatba.

Amikor másokkal kommunikálunk, akkor nagyon fontos, hogy az adott beszélgetésre, a másik emberre és önmagunkra koncentráljunk. Sokszor elkalandozik olyankor is a figyelmünk, amikor lehetőségünk lenne másokkal kapcsolódni, azonban sokszor így csak egy felszínes közös időtöltés jöhet létre.

Ha sikerül a jelenben maradnunk, akkor a kapcsolataink elmélyülhetnek.

Én azt gondolom, hogy nem könnyű a jelenben élni, de ha odafigyelünk rá, tudatosabban élünk, akkor egyre gyakrabban sikerülhet. Nem az a lényeg, hogy tökéletes legyen minden pillanat, hanem hogy az az egy, amit éppen élünk, abban jelen tudjunk lenni.

fotó: Pixabay