Az internet egyre fontosabb része lett mindennapi életünknek. Rengetegen használják arra, hogy információt szerezzenek, kapcsolatba lépjenek másokkal, vagy kifejezzék véleményüket. Azonban a sok pozitív lehetőség mellett az internetnek vannak árnyoldalai is. Az egyik legkomolyabb probléma a gyűlölködő kommentek elterjedése. Ezek a hozzászólások sokszor sértőek, bántóak. Céljuk mások megalázása vagy megszégyenítése. Ebben a cikkben a gyűlölködés lehetséges okait vizsgáljuk.
Az egyik legfőbb oka az anonimitás. Sok helyen az emberek úgy szólhatnak hozzá egy beszélgetéshez, hogy senki nem tudja, kik ők valójában. Sokkal könnyebben mondanak bántó dolgokat, mert úgy érzik, hogy nem lesz következménye. Ha nem kell szemtől szembe állni a másikkal, akkor kevésbé gondolkodnak el szavaikon az emberek.
A másik fő ok a frusztráció. Az emberek manapság egyre gyakrabban dühösek, csalódottak, ingerültek valami miatt, és az interneten eresztik ki a gőzt. Az interneten gyorsan és egyszerűen lehet véleményt nyilvánítani. Ezáltal a feszültséget levezetni. Ha nem látjuk a másik embert, akkor néha elfelejtjük, hogy valós személyekről van szó. Emiatt az emberek néha úgy bánnak másokkal, mintha nem is lennének valódiak.
A gyűlölködő kommentek nem csak rossz élményt jelentenek, hanem komolyan árthatnak az emberek mentális egészségének is. Azok, akiket gyakran bántanak online, szorongást vagy depressziót élhetnek át. A fiatalok különösen sérülékenyek, ők sok időt töltenek a közösségi médiában.
Ahelyett, hogy megpróbálnánk megérteni egymást, inkább ellenséggé válhatunk a gyűlölködéssel. Ha már fiatal korban megtanítjuk a gyerekeknek, hogy az online viselkedés ugyanolyan fontos, mint a személyes, akkor később kevesebb lehet a gyűlölet az interneten. Emellett az embereket arra kell ösztönözni, hogy gondolkodjanak el, mielőtt kommentet írnak.
Az embertársainkról szóló negatív híreknek sem a gyűlöletről kellene szólniuk. Szomorúan olvasom, mikor egy-egy híresség meghal, és valakinek ez vicces, tréfát űz belőle, vagy csak egyszerűen ír egy utálkozó beszólást. Néha jobb, ha csendben maradunk, főleg ilyen esetekben. Rendkívül szomorú, hogy idáig fajult a világ...
fotó: Freepik