Sötét idők várnak Szlovákia lakosaira. Voldemort és a halálfalók megbüntetik azon muglikat, akik nem hajlandóak a nyilvánosság bizonyos területein szlovákul megszólalni. Jelen írás „varázstalanjai“, azaz a szlovákiai magyar kisebbség nagy eséllyel „átokkal“ lesz sújtva. Legalábbis a Napunk által nyilvánosságra hozott törvényjavaslat értelmében.
Martina Šimkovičová és tárcája még októberben tettek egy nyilatkozatot, miszerint a minisztérium szigorítaná az államnyelvtörvényt. Ugyan kihangsúlyozták, hogy a kisebbségek részéről nincs ok a pánikra, a napokban világossá vált, hogy mégsem olyan rózsás a helyzet, mint ahogy az elsőre látszódott. Hm, rózsás, milyen jelképes kifejezés, ha azt nézzük, hogy Gyimesi György elvtárs egy „csokor illattal“ járt közben a közösségünk nevében. De tegyük mellékvágányra Peter Pettigrew-t, és nézzük, mit is rejt a Hold sötét oldala, vagyis a törvénymódosítás nem publikus pontjai.
A szlovák nyelv dominanciájának megőrzése érdekében ezentúl az államnyelvnek kell majd az első helyen állnia, nagyobb betűkkel, kiemeltebb pozícióban. Ez a gyakorlatban érintené az emléktáblákat, különböző feliratokat, reklámokat, a legeldugottabb boltok legapróbb kiírásait is. Az egyik legijesztőbb paragrafus pedig szó szerint megtiltja a kisebbségi nyelv használatát a nyilvánosság bizonyos területein: a postán, a busz- illetve vonatállomásokon az államnyelvet lesz ildomos használni.
Óvakodj hát, szlovákiai magyar, jönnek a nyelvrendőrség dementorai és elvisznek az Azkabanba. Pedig kecsegtetően indult az év a közösséget tekintve, Peter Pellegrini megválasztását követően úgy tűnt, a szlovák-magyar kapcsolatok sosem látott magasságokba ívelnek majd. Robert Fico és Orbán Viktor találkoztak félúton, minden adva volt egy harmonikus kötelék kialakítására. Jogosan merül fel tehát a kérdés, volt-e valaha is esély egy rendezett összekapcsolódásra, valamint az is, hogy milyen hatással lesz az átlagemberekre a javaslat.
Van-e ok a félelemre, miszerint ismét kiéleződnek az ellentétek a két nép között? Azt hiszem, szükség lesz egy Főnix-rendre, melynek tagjai rámutatnak majd arra, hogy egy nyelvtörvénynek nem a korlátozás, de az építő jelleg és a támogatás a feladata. Vagy arra, hogy a kisebbségi nyelvek használata semmilyen mértékben sem akadályozzák az állam működését, sőt, egy harmonikus románc a jövőben csak erősítené a bel- illetve külpolitikai akciókat.
A varázsbirodalomból vissza a valóságba, szerkesztőségünk a hír hallatán felkereste a Szlovák Kulturális Minisztériumot és a Magyar Kormány Külgazdasági és Külügyminisztériumát*, hogy értékeljék a kialakult helyzetet.
Bačinská Petra, a Kulturális Minisztérium Kommunikációért Felelős Részleg vezetője kérdéseinkre - kizárólag szlovák nyelven lehet-e majd kommunikálni a postán, busz- és vonatmegállókon, lesz-e kiszabva pénzbírság, lesz-e kivétel a törvény alól, valamint miként lehet majd ellenőrizni, hogy valaki valóban nem beszéli a szlovák nyelvet, vagy nem hajlandó megszólalni – univerzális választ kaptunk:
„A törvény szerint a hivatali ügyintézés során általánosan az államnyelv használandó, ez nem érinti a nemzeti kisebbségek nyelvhasználatáról szóló rendeletet. Az államnyelv a Szlovák Köztársaság polgárai közötti egységes kommunikációs eszközként fontos integrációs funkciót tölt be. Minden polgárnak lehetősége van elsajátítani, valamint használni az államnyelvet. Ez elengedhetetlen az állam- és közigazgatás hatékony működésének és az egységes információáramlásnak a biztosításához, a Szlovák Köztársaság állampolgárai közötti nyelvi akadályok megszüntetéséhez, állampolgárságtól függetlenül. Az államnyelv, mint egységes kommunikációs eszköz alapvető feltétele a társadalmi, politikai, kulturális és gazdasági élet működésének a Szlovák Köztársaság területén.“
Végül is nem rossz film ez a Harry Potter, a könyv még annál is izgalmasabb. De az igazán vérpezsdítő a való világ lesz, na meg a kérdés, hogy helyi szinten ki áll majd a Főnix-rendjének élére.
*A Magyar Kormánytól viszont egyelőre nem érkezett választ, amennyiben a helyzet változik, értesíteni fogjuk az olvasóinkat.
fotó: Flickr