A reggelek ereje valóban lenyűgöző! A reggeli szokások nagy hatással lehetnek az egész napunkra, így hosszútávon az egész életünkre is. Nézzünk meg néhány dolgot, amik segíthetnek abban, hogy jó irányba változtassunk a reggeli szokásainkon:
Kezdjük is az ébredés pillanatával. Talán nem is gondolnánk, de már abban a pillanatban befolyásoljuk a napunkat, amikor eldöntjük, hogy megnyomjuk a szundigombot, vagy egyből felkelünk. Tudományosan kimutatták, hogy azzal, ha megnyomjuk a telefonunkon a szundigombot, és nem egyből felkelünk az ébresztőre, az negatívan hat az önmagunkkal való kapcsolatunkra. Mindenki szokott magának ígéreteket tenni és többnyire mindenki szeretné is ezeket betartani. Azzal, hogy megnyomjuk a szundigombot, tudat alatt teljesen leromboljuk a magunknak tett ígéret fontosságát, ezáltal elveszítjük a hitelességünket saját magunkkal szemben is. Ha már ezt az apró döntést nem tudjuk meghozni és végrehajtani, mi lesz a nap későbbi részével? Jó tanács, hogy amikor kinyitod elsőre a szemedet, számolj vissza öttől-egyig, és mire az egyet kimondod magadban, kelj ki az ágyból. Akkor nem lesz időd gondolatban lebeszélni magadat.
Vesd meg az ágyad, ezáltal megvetheted a lehetőségét is az új napnak. Néhány évvel ezelőtt magam sem éreztem a fontosságát annak, hogy mikor kikelek az ágyból, összehajtsam az ágyneműmet. Néha megcsináltam, néha nem. Egészen addig, míg egy rosszabb napomon épp az autóban ültem, hallgattam a rádiót, amiben a következő mondat hangozz el: „Ha reggel arra sem vagy képes, hogy megvesd az ágyadat, akkor hogy akarsz elérni bármi mást a nap folyamán?” Azóta mindig beágyazok reggelente. Gondoljunk bele, mekkora igazság ez. Ha reggel ezt az apró lépést megtesszük, azzal azt üzenjük magunknak, hogy összeszedettek vagyunk, nem hagyjuk, hogy a dolgok csak úgy legyenek, mi irányítjuk őket. Illetve, mennyivel jobb úgy hazaérkezni egy fáradt nap után, hogy rendezett a környezetünk.
Az éjszaka folyamán a szervezetünk több órán keresztül nem jut folyadékhoz, táplálékhoz. Figyeld meg magad, mennyivel frissebben indul a reggel, ha egy nagy pohár vízzel indítod. Feléled a tested, megalapoztad a napi hidratáltságodat. A kávé vízelvonó, így amennyire felébredünk tőle reggel, annyira becsapós, hiszen a nap további részén csak még több folyadékot kell fogyasztanunk, hogy pótoljuk, amit elvont tőlünk. Ha nem szeretnél leszokni a kávéról, legalább iktass be előtte és utána egy nagy pohár vizet.
Ébreszd fel a testedet. Nyújtózkodj egy nagyot, csinálj ébresztő mozdulatokat. Ütögesd át finom mozdulatokkal a kezeidet, lábaidat, ezzel beindítod a vérkeringésedet, amitől még üdébbnek fogod érezni magadat. Ha szeretsz jógázni, építsd be a napodnak ebbe a szakaszába, vagy menj egy 10 perces sétára a ház körül. Hidd el, sokkal jobban fogod érezni magad, nem mellesleg büszkeséggel tölt majd el, hogy már ilyen korán mennyi mindent tettél magadért.
Egyél tartalmas reggelit. A reggeli nagyon fontos az ember szervezetének, hiszen ha reggel nem visszük be a megfelelő tápanyagokat, az a vércukor eséséhez vezethet, ami a nap hátralévő részében azt eredményezheti, hogy sokkal több ételt fogunk kívánni, illetve a vércukorszint ingadozása nagyon negatívan hat az egészségünkre és a hangulatunkra is. Fontos, hogy tápanyagdús ételeket fogyasszunk. A test a lélek temploma, amivel táplálod, azzá fog válni.
Légy a jelen pillanatban: Próbálj meg a jelenben lenni, és élvezni a reggeli pillanatokat, az első napsugarakat, a friss levegőt. Vagy csak ülj pár percet csendben és figyeld meg, milyen érzés önmagaddal indítani a napot. Ez önmagában egy meditáció.
Az utolsó, talán legfontosabb pedig nem más, mint a rendszeresség. Fontos, hogy a szervezetünk felvegye a ritmust az új szokásainkkal, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy kialakítsunk egy reggeli rutint, amit aztán tudunk alkalmazni. Általában 21 nap kell a szervezetünknek, hogy valamit, amit addig tudatosan cselekedtünk, automatikus szokásokká alakítsa. Így az első időszakban különösen érdemes figyelmet szentelni, hogy minden nap végezzük el a fentebb említett reggeli rituálékat.
Ha most arra gondolsz, hogy: „Nekem erre nincs időm, én nem tudom ezeket alkalmazni” ...nos, az igazság az, hogy minden tettünk minket szolgál. Ha csak fél órával előbb felkelsz, vagy abbahagyod az eddigi olyan szokásaidat, amik nem szolgáltak téged (telefon nyomkodása, hírek olvasása, social media görgetése), meglátod mennyi időt nyerhetsz. Ezek a szokások egyébként is negatívan hatnak a tudatunkra és önszántunk nélkül befolyásolják, hogy milyen kedvvel induljunk neki a napnak.
Ezek az egyszerű szokások segíthetnek abban is, hogy hosszútávon növeljék a boldogságodat és több dolgot érj el az életben. Ha uralod a reggeledet, uralod az életedet. Te milyen reggeli szokásokat követsz?
szerző: Gyenese Mónika
fotó: pixabay