Az interneten keresztül való vásárlás manapság az egyik legkényelmesebb útja a kívánt termékek beszerzésének. Számtalan weboldalról és országból juthatunk hozzá szinte bármihez, mindössze pár gombnyomással. Az emberek többségét ilyenkor nem érdekli a termék származása, a lényeg, hogy minél előbb maguknál tudják a csomagot. Azonban érdemes utánanézni bizonyos információknak a biztonságos és etikus vásárlás érdekében, mert nem mindig minden az, aminek látszik. Remek példa a Shein nevű webshop, ami napjainkban az egyik leghatalmasabb cég, napi több tízmillió vásárlóval.
A Shein egy 2008-ben alapított, kínai származású cég. Arról híres, hogy megfizethető, néha már nevetségesen olcsó áron kínálja termékeit. Az oldal kínálatában amúgy szinte bármit megtalálhatunk, amire szükségünk van, ruháktól kezdve a legkülönfélébb használati tárgyakon keresztül a szépségápolási és elektronikai termékekig.
Első hangzásra mindenkinek szimpatikusnak tűnhet a gondolat, hogy fillérekért lehet az övé egy vágyott ruhadarab, azonban sokkal mélyebb ok húzódik a kedvező árak hátterében. A Shein népszerűségi szintjében még a leghíresebb luxusmárkákat is lepipálta, a fiatalabb generációk körében nincsenek sokan, akik ne ismernék ezt a nevet.
A Google egyik legkeresettebb szavának is tartják a Shein-t.
De miért is olyan népszerű?
Elsősorban az elérhetősége és az olcsó árai miatt. Ezenkívül sokszor olyan, egyedinek mondható termékekbe futhatunk bele az oldalon, melyekkel boltokban szinte egyáltalán nem. A már csaknem mesterien kidolgozott marketing stratégiája miatt 2021 novemberére a Shein egy 15 milliárd dolláros értékű cégből 30 milliárd dollárosra nőtte ki magát. A 2020-as világjárvány alatt állítólag 10 milliárd dolláros bevételt ért el, ami a hetedik egymást követő év volt, amikor a cég forgalma több mint 100%-kal nőtt.
2020 októberében a Shein volt a világ legnagyobb, kizárólag online működő divatcége.
Most azt is vizsgáljuk meg, hogy miért nem igazán etikus a cégtől rendelnünk szakértők szerint:
A divatipar a világ legkörnyezetszennyezőbb ága.
Ezen a helyzeten az egyre jobban növekvő, fast fashion cégek sem segítenek. A Shein fogalma mára már sok emberben összeforrt a rossz minőséggel és a megkérdőjelezhető termékekkel. A vállalat az elmúlt években számos ellentmondásba ütközött, legyen szó emberi jogok megsértéséről, védjegyvitákról, vagy biztonsági aggályokról.
Sokakkal az a hír is szembejöhetett különböző hírportálokon, hogy több ember élő skorpiót, netán hangyákat talált a megrendelt ruhái között.
Pár hónapja az a hír is felütötte a fejét, hogy a cég, nehéz sorsú, nincstelen dolgozóit embertelen körülmények között tartja.
A Shein és a szabályok
2021 augusztusában a Shein a honlapján azt állította, hogy gyárai a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet szabályai szerint működnek, mindent betartva. Azonban mindez sérti az Egyesült Királyság 2015-ös modern rabszolgaságról szóló törvényét. A Reuters szerint a Shein Ausztráliában is megsértette a rabszolgaság elleni hasonló törvényt. A Public Eye svájci érdekvédelmi csoport vizsgálata során az is kiderült, hogy hat Guangzhou-i telephelyen heti 75 órás munkaidőben dolgoztak az emberek és havi maximum egy szabadnapot kaptak.
A termékekben továbbá egészségre káros, mérgező összetevőket is találtak, melyek rákkeltőek és meddőséget is okozhatnak. A céget azzal is számtalan alkalommal vádolták meg ismert, high fashion márkák, hogy ellopták dizájnjaikat, vagy pedig ugyanolyan kinézetű termékeket gyártottak. Ez az eset sajnos kisebb, feltörekvő művészekkel is előfordul rendszeresen, akiknek nincs lehetőségük beperelni a céget ellopott alkotásaik miatt.
Nagyon sok ember arra hivatkozik shein-es vásárlása okaként, hogy mást nem tud kifizetni. Ugyanakkor fontos arra is gondolni, hogy mi fér bele a saját etikai kereteinkbe a fentieket átgondolva, illetve, hogy megelégszünk-e rosszabb minőségű termékekkel ilyen olcsón.
Érdemes átgondolni azt is, hogy milyen alternatív megoldásaink vannak, és végezetül, hogy fontosabb-e a saját kényelmünk a világ sokkal nagyobb problémáival szemben.
fotó: MrWallpaper, Xiqing Wang/BBC, Freepik