Csupa rejtély az egyetemek egyeteme
„Az irodájába hívott, azt mondta, egy iskolázáson kell részt vennem. Majd tanulás helyett megpróbált magához vonni és megcsókolni. A mosdóban a falhoz szorított, és elkezdett fogdosni a legintimebb helyen. Szükségem volt a munkahelyemre, a pénzre, így nem ellenkeztem. Tudtam, ha nem engedelmeskedem, tönkre fogja tenni a karrierem, az egész életem. Ő ilyen volt, ha kellett, bárkit eltiport és a földdel tett egyenlővé.“
Ez bizony nem egy beteges filmből vett idézet, sokkal inkább a valóság. A Newsweek Polska nevű lengyel portál hosszas kutatása, melynek köszönhetően egyre inkább hullik le a lepel az egyetemek egyeteméről, a Collegium Humanumról. Ahogy azt már egy múltkori cikkünkben írtuk, a kérdéses intézmény körül egyre nagyobb a posvány, rendesen belepi a trágyaszag. Korrupciós ügyek, diplomával történő illegális kereskedés, szexuális zaklatás – csupán néhány vádpont, amely előzetes letartóztatásba juttatta az egykori rektort és jópár munkatársát.
A polc meg a barnamaci története
A csavar az egész históriában az, hogy eme csodálatos egyetem megtalálható icipici Szlovákiánk több pontján is: Pozsonyban magyarul, Rimaszombatban szlovákul, Kassán a jóég tudja milyen nyelven zajlik az oktatás. A Collegium Humanum Varsói Menedzsment Egyetem Pozsonyi Kihelyezett Tagozata például olyan képzésekre invitálja a leendő hallgatókat, mint a menedzsment, pszichológia vagy online marketing. Internetes oldalukat böngészve az embernek leesik az álla, szinte megkívánja a gusztusos ajánlatot. Az ígéret földje, akár a Tinder: szavak ezerrel, tettek elvétve, szórványosan.
Mivel a témával kapcsolatban folyamatosan jelennek meg az írások a lengyel sajtóban, egyre inkább elkezdett érdekelni a pozsonyi tagozat. Egy kis olvasgatás után aztán jött a hidegzuhany: az információk száma szinte nulla. A magyar nyelvű oldalon kiindulásnak legalább van pár név, e-mail cím és telefonszám. Persze az üzenetre nem reagálnak, a telefon pedig reggel-délben de még este is leterhelt: „jelenleg minden ügyintézőnk foglalt ...“. A szlovák még ennél is szűkszavúbb. Ugyan fel van tüntetve, hogy hétfőtől-péntekig hívhatóak, a telefonszámot valahogy elfelejtették közölni. Helyette van ott egy ún. IČO (statisztikai azonosító jel), de az meg elveszett a rendszerben, egyetlen oldal sem ismeri fel. Szépen vagyunk, mondhatom!
fotó: Facebook
Bemutatkoznak az egyetem dolgozói
A harmincas éveiben járó prorektor, Noll-Batek Frigyes tevékenységéről vajmi kevés információ lelhető fel az internet világában, egyetlen tudományos munkáját sem sikerült megtalálni. A hipotéziseket illetve találgatásokat elkerülve, portálunk felkereste magát a prorektort, aki egy telefonos beszélgetésben elárulta a nagy semmit. A vonal ugyanis szüntelenül foglaltat jelzett. A lehetőséggel nem szíveskedett élni. Hasonlóképpen jártunk Tóth Erikkel is, aki információink szerint a tanulmányi osztály koordinátora.
A Collegium Humanum munkatársa egy rövid hívásban a következőket fűzte hozzá a témához: „... már a rektorhelyettes tájékoztatott, hogy ki lett adva a telefonszáma. Szeretném, ha ez többé nem történne meg, sem az én, sem a főnököm elérhetőségével. Mert már többen hívtak ez miatt. Nem vagyok hajlandó válaszolni semmire így, nyugodtan keressenek meg e-mailben mind a főnökömet, mind engem. Köszönöm szépen, viszonthallásra.“ Szeretném előre leszögezni, hogy nem volt szó támadó jellegű számonkérésről, csupán a felmerült kérdésekre kerestük a válaszokat. Ugyan Tóth Erik úrnak próbáltam jelezni, hogy az éteren keresztül nem méltatnak válaszra, mire befejeztem volna a mondatot, megszakította a hívást.
A kérdések egyre csak halmozódnak
Számtalan mondás jut eszembe az üggyel kapcsolatban: akinek nem inge, ne vegye magára; ki mint veti ágyát, úgy alussza álmát; addig jár a korsó a kútra, amíg el nem törik. A beszélgetésre természetesen nyitottak vagyunk, kérdéseinkre továbbra is kíváncsian várjuk az egyetem válaszait. Azért egy költői kérdésem így a végére lenne: véletlen egybeesés a felcsúti származás, vagy netán a magyar kormánymédiában szereplő Collegium Humanum mellett szóló propaganda?
A témához még visszatérünk.
fotó: Facebook