„Mit kell mondani?” – kérdésnek hangzik, ám inkább felszólítás az anyuka szájából, miközben sürgető, kissé szúrós pillantást vet csemetéjére. A kicsi morog valamit az orra alatt, amiben határozottan van egy vagy több „ö” hang. Határeset, elfogadva. Az elárusító néni meg már adja is neki a színes nyalókát. Ára 75 cent. Mármint a nyalókának. Bár, azt mondják, manapság mindennek ára van, és semmi sincs ingyen. A nyalóka tehát 75 cent. De vajon mennyit ér a köszönöm? Vagy a kérem? A szia? A viszlát? Beárazhatóak-e vajon? Vagy olyanok, mint a boldogság meg az egészség, melyek számokban kifejezhetetlenek, ám igazából megfizethetetlenek? Nos, olyan világban élünk, ahol az illem igenis kiszámítható pénzben. Sok-sok pénzben. Még akkor is, ha nem ember-ember viszonyban merül fel.
Az egész eset onnan indult, hogy egy felhasználó a X-en mintegy költői kérdésként vetette fel, vajon mennyibe fájhat a fejlesztő cégnek, amikor a felhasználók – nevelésükből eredően – ugyanolyan udvariasak a mesterséges intelligenciával, mint a hagyományos ember-emberközi kommunikációban. Nagy meglepetésére az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman válaszolt. Azt állította, hogy ez bizony több tízmillió dollárjába kerül a cégnek.

Szakértők arra hivatkoznak, hogy a chatgpt-vel való beszélgetés során energiaköltsége van az olyan szavaknak is, melyek nem elsősorban a kérdésre adott megfelelő választ szolgálják. Tehát a köszönés utáni viszont köszönés, a „kérem”-re adott illedelmes válasz, a kedveskedés, a köszönet feletti öröm. Egyáltalán: az OpenAI cég szerint az illedelmes viselkedés, egymáshoz viszonyulás, a kedves szavak, uram bocsá': bókok olyan felesleges interakciók, amiket – a piacra épülő társadalmakban (ergó mindenhol) – jobb esetben ki kéne iktatni. Mármint – jelzi a cég – a mesterséges intelligenciával való beszélgetésből mindenképp.

Igen ám, csakhogy a chatgpt-t manapság egyre többen használják, akár napi szinten is. Nagy kérdés, hogy ha direkt módon elkezdenénk kerülni az egyébként tanult, megszokott frázisainkat, hogyan hatna ez az emberre a való világban? Nem szenvednének-e csorbát emiatt az emberi kapcsolatok is? Nem csökkennének-e „kérem”-ek, a „köszönöm”-ök? Hiszen már az AI megjelenése előtt is sokan varázsszavaknak nevezték ezeket a kifejezéseket. Ha csak azt néznénk, megéri-e, vajon elégséges lesz-e egy színes nyalóka a morgáshoz, amiben tuti van legalább egy „ö” hang?
fotó: Kalmár Csaba, hvg.hu