Minden művészet - legyen szó festészetről, szobrászatról, zenéről, színházról, irodalomról vagy a filmek, esetleg a tánc világáról - mindig is fontos szerepet játszott az emberi életben. A művészetek nemcsak szórakoztatnak, hanem a lélek kifejezésére is lehetőséget adnak. Különböző irányzatai együtt, de akár külön-külön is képesek arra, hogy mélyebb, szavakkal szinte kimondhatatlan érzéseket is közvetítsenek. De vajon hogyan segítenek, és miért elengedhetetlen a művészet az emberi létezésben?
A művészet lehetőséget ad az önkifejezésre, az érzések, gondolatok, vágyak, fájdalmak megformázására, amik így mások számára is elérhetővé válnak.
A zeneművek, versek, festmények mind-mind tükrözik a művészek lelkivilágát. Ezek a tükröződések pedig a közönség számára is fontosak, hiszen lehetőséget adnak arra, hogy megértsék és átéljék ezeket az érzéseket.
Az önkifejezés mellett a gyógyulásra/gyógyításra is képes a művészet.
A művészetterápia létjogosultsága is azt mutatja, hogy segítségül lehetnek a traumák feldolgozásában, a depresszió és a stressz oldásában.
A festészet, zene, tánc, vagy az írás, mind lehetőséget adnak arra, hogy a fájdalmainkat ne elfojtsuk, hanem felszínre juttassuk és kifejezzük őket. Így személyes terápiaként is működhetnek a művészetek az egyén életében, ráadásul mások is a részesévé válhatnak ezeknek az érzelmi folyamatoknak.
A művészet, mint az öröm és boldogság megtestesítője
A fájdalom kifejezésén túl az öröm és a boldogság megtestesítőjeként is beszélhetünk a művészetről. Például egy komolyzenei koncert, egy színházi előadás, vagy egy kiállítás táplálja és feltöltheti a lelket. Gondoljunk csak bele, milyen sokat tud adni egy-egy ilyen élmény. Sokszor még életünket átformáló hatásai is vannak. Ezek mind hozzájárulnak a lelki egyensúly fenntartásához.
Segíthetik a személyiség fejlődését
A kreatív folyamatok lehetőséget adnak arra, hogy a saját belső világunkat kézzelfoghatóvá formáljuk a társadalom és önmagunk számára is. Ez azért nagyon fontos, hogy az önmegvalósítás, az önmagunk mélyebb megértésének, ezáltal a világ megismerésének útjára léphessünk.
Tehát a művészet minden formája ápolja, gyógyítja, feltölti a lelkünket, akár alkotóként, akár művészként vagyunk benne a folyamatban.
„Van egy másik valóság - a tükörkép, amit a világ mutat benned, ha művész vagy. S egy idő múlva, ha sejted mesterségedet, már csak ez a másik valóság érdekel” - Márai Sándor
fotó: Pixabay