Gyakran hallani, hogy: az emberek többsége hülye. Ez a kijelentés nyilván provokatív és leegyszerűsítő, de nem véletlenül ismételgetik annyian. Vajon tényleg ennyire pesszimistának kell lennünk a körülöttünk lévő emberek intelligenciájával kapcsolatban?
A hétköznapi tapasztalataink sokszor alátámasztják ezt az állítást. Csak elég kimennünk az utcára: Az a hülye hogy parkolt le? Ez a hülye majdnem elgázolt a zebrán... Az a személy meg olyan hülye, hogy kifutott az autó elé, mert annyira siet...
Mindennapos a felelőtlen közlekedés, az internetes álhírek terjedése, vagy a környezetvédelem fontosságát elhanyagoló személyek botrányos tettei, és a végtelenségig sorolhatnánk. Az emberek rövid távú kényelmükért hosszú távú kockázatokat vállalnak nap mint nap. A hülyeség talán nem feltétlenül az egyének képességeiről szól, hanem sokkal inkább a modern világ az oka. Az információs zaj rendkívül túlterheli az embert. A túlterheltségtől meghülyülünk?
Az intelligencia több tényezőből áll. Például az érzelmi intelligencia, a szociális készségek vagy az alkalmazkodóképesség is hozzá tartozik. Az emberek egy adott területen lehetnek okosak, miközben más helyzetekben rossz döntéseket hoznak. A valóság az, hogy mindannyian tévedünk. Hajlamosak vagyunk arra, hogy elhiggyünk dolgokat, hiszen egyre több helyen manipulálni próbálnak bennünket: politikai propaganda, reklámok, média stb. Szándékosan használják ki az emberek tudáshiányát vagy befolyásolhatóságát. A legnagyobb probléma az, hogy az oktatás a fontos dolgokra nem készít fel bennünket.
Az emberek többsége nem hülye, hanem esendő. A probléma gyökere valószínűleg a társadalmi rendszerek és az oktatás hiányosságaiban rejlik. Az emberek fejlődésre képesek lennének, ha megkapnák a megfelelő lehetőségeket, ami sajnos nem valósul meg...
fotó: Freepik