2025. 04. 04. péntek - Izidor, Izidor
Keresés
FRISS

Kiss Róbert: A polgárok többsége támogatja a komáromi temető érdekében tett változásokat

Kiss Róbert komáromi plébános Komáromról, mint a Felvidék Mekkájáról szólt a közelmúltban az ún. temető-ügy kirobbanása kapcsán. 2016-ban, amikor Komáromba érkezett, elhatározta, hogy a temetőnek is Mekkához méltónak kell lennie. Senki sem kétli, hogy ez nemes ügy. Elődjeink emlékét ápolni kell, s ha úgy adódik, áldozatot is kell vállalni. De vajon olyan áldozatot is, hogy a gyászolóktól kétszer szedjenek be pénzt a sírhelyekért?

Miről olvashatnak a cikkben?

  • a felháborodás miértje

  • a régi kezelő véleménye

  • az új kezelő gondjai

  • a plébánia szerepe 

  • a polgármester meg az önkormányzat

Lapunkban immáron két alkalommal foglalkoztunk a komáromi temető ügyével. Első alkalommal kolléganőnk, Kiss Barbara járta körül a témát. A közelmúltban pedig Kalmár Csaba kollégánk ragadott billentyűzetet, hogy beszámoljon az áldatlan helyzetről. De a témával részletesen foglalkozott több lap, illetve hírportál is.

kiss-robert_foto-julia-kubicova-1_n.jpg

Kiss Róbert plébános szerint az előző üzemeltető nem adta át a tulajdonosnak a temető megfelelő kezeléséhez, illetve működtetéséhez szükséges dokumentumokat. A kérdés viszont az, hogy ha nem adta át az előző üzemeltető a dokumentumokat, a tulajdonos, a katolikus egyház, illetve annak képviselője, a helyi plébános, milyen módon köthetett szerződést az új kezelővel? Nem kellettek semmilyen iratok? Semmilyen elszámolás? Azt sem kellett tudni, mennyi sírhely van? Gyakorlatilag kellett valamit tudni?

A 470/2005-ös hatályos törvény értelmében, az ilyen, ill. ehhez hasonló esetekben a következőképpen kell eljárni: amennyiben megváltozik a temető üzemeltetője, az általa vezetett nyilvántartást át kell adnia a településnek. Ez esetben a komáromi egyházközségnek, mint tulajdonosnak. A törvény települést határoz meg, mivel a legtöbb esetben az önkormányzat a tulajdonos, de ebben az esetben, a komáromi önkormányzatnak - egyszerűen szólva - semmi köze a temetőhöz. Az előző kezelő viszont sem a nyilvántartást, sem pedig a sírhelybérleti befizetésekből származó összeget nem adta át a tulajdonosnak, azaz a katolikus egyházközségnek. Ugyanezen törvény kimondja, amennyiben változik a temető kezelője (gondnoksága) nem szabad, hogy ez fennakadást okozzon a temető működésével kapcsolatosan (§16).

Tehát ha senki nem kapott semmilyen dokumentumot, minek alapján kötötték meg az új szerződést, kérdezem ismét!

A kérdéses ügyben természetesen megkerestük Kiss Róbert komáromi esperes-plébánost is. A következő kérdéseket tettük fel neki emailben:

1.    Amikor megkötötték az új temető-kezelővel a szerződést, Ön, mint a tulajdon képviseleti szerve nem
érdeklődött, milyen az anyagi helyzet? Nem Önnek kellett átvennie a jegyzéket, nyilvántartást, illetve az előző kezelőtől minden iratot?

2.    Elérhető adat, mennyi bért fizet a temető kezelője havonta az egyházközségnek, vagy ez titkosított adatnak számít?

3.    Ön személy szerint nem vállal semmi felelősséget a történtekért? Azaz úgy gondolja, helyesen járt el?

4.    Mit gondol, az egyház jelen esetben teljes mértékben helyesen jár el, azaz nincs beleszólása abba, hogy a lakosoknak kétszer kell megfizetniük a sírhely-bérletet?

5.    Ön azt nyilatkozta, hogy 2016-os Komáromba érkezése óta óhajtja, hogy a város olyan tekintetben is a Felvidék Mekkája legyen, hogy a város régi jó hírnevéhez a katolikus temető környezete is méltó legyen. Ön úgy látja, hogy ez az igyekezete valóra vált?

Kiss Róbert plébános, miután másodszor is elküldtük levelünket, a fenti öt kérdésünkre a következő választ küldte:  

„A komáromi városházán a média jelenlétében megtörtént a katolikus temetővel kapcsolatos tényállások bemutatása, amelyet az Önök újsága is részletesen tudósított. A képviseleti ülésen bemutatott tények alapján a katolikus temető gondnoksága tartja magát az elhangzottakhoz. A múltból örökölt nehézségek ellenére mindenki érdeke a temető méltó fenntartása és működtetése. Az elmúlt év eseményei és fejlesztései erről tesznek tanúságot, és továbbra is nagyon jó irányba mutatnak, amelyeket a polgárok többsége is támogat, mivel a közösség érdekeit szolgálja.”  

1fc3bb21-eb40-42d8-8e12-0fbd0c2fad18.JPG

Az egyik komáromi polgár, Takács Róbert, ahogy fogalmaz, "komáromi polgárként és hívőként" levelet fogalmazott meg a kérdéses ügyben Komárom polgármesterének, melyben kifejti ezzel kapcsolatos nézetét. Leveléből idézünk:

„Bár vannak nálam sokkal szakavatottabb és egyházjogban jártasabb személyek is, remélem, nem veszi polgármester úr rossz néven, hogy – katolikus temetőről lévén szó - tájékoztatásul megemlítem a katolikus egyházjog vagyonkezelőkre vonatkozó néhány ideillő jogszabályát:

1283. kán. - Mielőtt a vagyonkezelők feladatukat átveszik:

1. esküvel kell kötelezniük magukat az ordinárius vagy megbízottja előtt arra, hogy a vagyonkezelést jól és hűségesen fogják ellátni; 
2. általuk aláírandó pontos és részletes leltárt kell készíteni az ingatlanokról, az értékes vagy bármiképpen a kulturális javakhoz tartozó és az egyéb ingóságokról, azok leírásával és becsértékével; a kész leltárt felül kell vizsgálni; 
3. ennek a leltárnak egyik példányát a vagyonkezelőség levéltárában, a másikat az egyházmegyei hivatal levéltárában kell őrizni; mindkettőbe be kell jegyezni minden változást, ami esetleg a vagyonban végbement.

1284. kán.

1. §. Minden vagyonkezelőnek a jó családapa gondosságával kell ellátnia feladatát. 

2. §. Ennélfogva köteles: 
1. ügyelni, nehogy a gondjára bízott javak bármi módon is elvesszenek vagy kárt szenvedjenek; ebből a célból, ha szükséges, kössön biztosítási szerződéseket; 
2. gondoskodni arról, hogy az egyházi javak tulajdona polgárilag érvényes módon biztosítva legyen; 
3. megtartani a kánoni és a világi jog előírásait vagy azt, amit az alapító, az adományozó vagy a törvényes hatóság rendelt el, főként pedig ügyelni, nehogy a világi törvények meg nem tartása miatt az egyházat kár érje; 
4. a javak jövedelmét és a bevételeket pontosan és megfelelő időben beszedni, biztonságosan őrizni és az alapító szándéka vagy a törvényes előírások szerint használni…"

482053880_122141659526477322_7990650381812013481_n.jpg

A komáromi katolikus temető facebook-oldalán január 1-jén a következő poszt jelent meg:

✨Szeretnénk őszintén megköszönni az egész éves, 2024-es gondoskodásukat, tiszteletüket és felelősségteljes hozzáállásukat a temető iránt.
A 2025-ös új évre jó egészséget, békét és sok erőt kívánunk az új kihívásokhoz. Hisszük, hogy továbbra is közösen gondoskodhatunk ennek a különleges helynek a méltóságáról és ápoltságáról. ✨🎉

A teljesség kedvéért el kell mondani, hogy az utóbbi egy évben számos pozitív fejlemény is történt a temetővel kapcsolatosan. Megújult a ravatalozó épülete, illetve a temetőgondnokság irodájának belseje is. Igaz, külsőleg most is siralmas állapotban van, de tény, hogy egy év alatt nem lehet csodákat tenni.

0b10f2ee-2db3-41b3-acf5-9fdf14e91843.JPG

Zárójelben jegyezzük meg, hogy ettől az évtől kezdve 200 euro a temetkezési hozzájárulás. 2024-ben 79,67 € volt. Ezen utóbbi összeg folyósítása 2007-től volt érvényben.

A temető tehát megújuló-félben van. Viszont a szolgáltatások ára is „megújult.” Andruskó Imre városi képviselő portálunk megkeresésére elmondta, hogy nyilvánvaló, bizonyos áremelésre szükség van, hiszen ez sajnos minden területen érzékelhető. Ugyanakkor vannak olyan szemtelenül magas tételek is, amelyek elfogadhatatlanok. Mindenképp kell egy lakossági fórum – melyet a polgármester úr is sürget -, ahol a kialakult helyzetet kellőképpen szükséges kommunikálni, illetve keresni kell a megoldást. 

„Városi képviselőként ismét hangsúlyoznom kell, hogy a temető tulajdonosa a komáromi római katolikus egyházközség, s nem az önkormányzat. Viszont nem nézhetjük tétlenül a kialakult helyzetet.”

Kiss Róbert a Nagyszombati Főegyházmegye honlapján a minap többek között ezt mondja a nagyböjti időszakról (szlovák nyelven): 

„Az alamizsna a szeretet konkrét megnyilvánulása embertársaink irányába. Amikor lemondunk valamiről mások javára, kifejezzük, hogy böjtünk nem csupán formai önmegtartóztatás, hanem a szívünk valódi odafordulása Isten és a rászoruló emberek felé.”

Mindenképpen érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy vajon a komáromi katolikus egyházközség odafordult-e a rászoruló emberek felé ebben az áldatlan állapotban. Főképp akkor, amikor nem is alamizsnáról van szó, tehát nem adakozásról. „Csupán” arról, hogy a gyakran magukra maradt, idős, néhány euróból élő rokonok, akik egyszer már kifizették szeretteik sírhelyét, ismét fizessenek. Döntse el mindenki maga!

Földes Sándor, előző kezelő levelét teljes terjedelemben közöljük:

Képernyőfotó 2025-03-12 - 14.49.03.png
Képernyőfotó 2025-03-12 - 14.49.14.png

fotó: szerkesztőség, Kiss R. FB oldala, kollázs, Komáromi Római Katolikus temető FB oldala, abu.sk