2025. 03. 25. kedd - Irén, Marián
Keresés
FRISS

Mi mindenben mérhetjük a sikert?

Tegyük fel magunknak a kérdést: sikeres vagyok? Amilyen egyszerűen hangzik, olyan bonyolult ezt megválaszolni. Ahhoz, hogy sikerüljön, elengedhetetlen magának a siker szónak a definiálása. Igen ám, azonban ez általában mindenkinek mást jelent. Egyáltalán mérhető a siker? És ami számomra a siker alappillére, az vajon másnak is? 

A társadalmilag elfogadott siker

Manapság a siker mértékegysége általában valahol a munka körül keresendő. Már egészen fiatalkortól kezdve belekerülnek az emberek a munka világának mókuskerekébe, mely hamar megtanítja: a siker két dologban mérhető - pénzben és belefektetett energiában. Sokan az első opcióban találják meg önmagukat, azaz a bankszámlájukon pörgő számokban keresik teljesítményük eredményét. Ebben a hozzáállásban általában nem a munka minősége, s nem is annak a mennyisége a lényeg, ellenben a vele megkeresett összeg. Ilyenkor a siker a bevételben mérhető, s az ilyen típusú emberek a befolyt összeg alapján határozzák meg elért sikerüket. 

A másik oldal nem a munkából származó pénzben, hanem a munkára fordított időben és energiában méri sikerét. Ez általában azokra az emberekre jellemző, akiknek a vagyona nem kiemelkedő, munkájukat azonban lelkiismeretesen és odaadóan csinálják. 

Ők a ledolgozott órákban látják sikerüket, abban, hogy akár utolsó energiamorzsáikat is feladataikra fordítják. Jellemző rájuk, hogy társadalmilag hasznos, ám kevésbé megbecsült munkákat vállalnak, ezzel is bizonyítva, hogy nem a pénz, hanem az általuk teremtett érték a mérvadó számukra. 

achieve-1822503_1280.jpg

A modern világ sikere

A világ digitalizációjával megjelent egy harmadik féle módszer is a siker mérésére: az elérések és az online visszajelzések követése. Ahogyan egyre többen válnak tartalomgyártóvá, annál szignifikánsabb az a jelenség, hogy sokan nem pénzben vagy energiában mérik sikerüket, hanem másfajta számokban. 

Az internetes platformokon megjelenő újabb és újabb tartalmak mind célközönséget keresnek maguknak, akikhez később szólhatnak. 

Ha valaki ebben méri teljesítményét, ő igencsak ki van szolgáltatva a tartalomfogyasztóknak, hiszen az igény és ízlés manapság szinte naponta változik, amit nehéz ilyen gyorsasággal lekövetni.

De az igazi siker…

Hiszem azonban, hogy a fentebb felsoroltak közül egyik sem a legjobb módja a siker definiálásának. A valódi siker nem számokban, pénzben vagy időben mérhető - hanem érzésekben.

Úgy gondolom, akkor mondhatjuk magunkat sikeresnek, ha összességében szeretjük azt az érzést, amit az életünk kivált belőlünk. Az a valódi siker, ha folyamatosan fejlődünk és visszatekintve többnek látjuk magunkat emberileg, mint tegnap voltunk. 

Ha bele tudunk merülni a pillanatba, teljes jelenlétet engedve magunknak. Az, ha életre szóló élményekkel gazdagodhatunk, ha másokhoz mélyen kapcsolódhatunk, és ha megtaláljuk a csatornát, amin keresztül valóban kiteljesedhetünk. 

Mélyen belénk rögzült mintáink rendkívül erősen küzdenek az ellen, hogy újradefiniáljuk a sikert, ha már gyermekkorunk óta él bennünk egy határozott kép. 

A döntés azonban a mi kezünkben van: elfogadjuk-e, hogy máshogyan is lehet, nem csak úgy, ahogyan eddig láttuk? Ha kemény önismeret és munka mellett mindez sikerül, az életnek olyan szeletébe kóstolhatunk bele, amiről nem is tudtuk, hogy ilyen édes is lehet. 

fotó: Pixabay