2025. 03. 20. csütörtök - Klaudia, Víťazoslav, Klaudius
Keresés
FRISS

Negatív érzéseink létjogosultsága

A negatív érzések mindannyiunk életében jelen vannak, azonban nem hiszem, hogy túl sok ember fogadná szeretettel őket. A pozitív dolgok mind energiával, életkedvvel töltenek el bennünket, azonban érdemes elgondolkodni azon, hogy miért fontos, hogy a negatív érzéseinket is el tudjuk fogadni. Ha képesek vagyunk meglátni, hogy ezek az érzések miért vannak velünk és mikben akarnak minket segíteni, akkor sokkal könnyebb együtt élni velük.

Az emberi érzelemvilág rendkívül összetett, és minden érzésünknek megvan a létjogosultsága, a szerepe és az oka. A harag akkora energiával képes hatni, hogy el tudjunk kezdeni hirtelen cselekedni. Felhívja a figyelmünket arra, ha átlépték a határainkat és segít megvédeni magunkat az ilyen esetekben. A szomorúság segít a veszteségeink feldolgozásában. A szégyenérzet megmutatja számunkra, ha letértünk arról az útról, amit mi járhatónak és elfogadhatónak tekintünk, ha eltérünk az értékrendünktől. A félelem pedig a figyelmességre ösztönöz. Arra, hogy észrevegyük, amikor valami veszély fenyeget bennünket, akár testi, akár lelki síkon.

Ez a sok érzés, mind a túlélésünket szolgálja. Egy bizonyos határig tegyük őket a barátainkká, hiszen értünk vannak velünk. Azért mondom, hogy egy bizonyos határig, mert ebben is, mint mindenben, meg kell találni egy kiegyensúlyozott állapotot. Ha ezek a negatív érzések - mint például a félelem - túlságosan eluralkodik a hétköznapjainkban, akkor érdemes utánajárni és kezelni ezt, hiszen hosszútávon az egészségre is káros hatásai lehetnek. De fontos megjegyezni, hogy ilyen esetben is empátiával álljunk önmagunk és az érzéseink felé is, mert jelzi, hogy bizonyos területeken dolgunk van magunkkal.

A negatív érzelmeket meg kell tanulni kezelni és felismerni, nem pedig elnyomni. Bár gyakran inkább elkerülni szeretnénk őket, hiszen sokszor intenzívebben és erősebben jelennek meg, mint a pozitív érzelmek, de ezek mind segíthetnek abban, hogy jobban megértsük magunkat, így a személyes fejlődésünket is szolgálják.

fotó: Pixabay