A tehetségkutató műsorok az elmúlt évtizedekben komoly népszerűségre tettek szert, és sok tehetség karrierjének kezdetét jelentették. Azonban az utóbbi időben egyre gyakrabban merül fel a kérdés, hogy szükség van-e még ezekre a műsorokra. Sokak számára manapság inkább szórakoztató és valóságshow műsoroknak tűnnek. Miért veszítették el korábbi hitelességüket a tehetségkutatók?
Eredetileg a tehetségkutatók célja az volt, hogy olyan emberek számára biztosítsanak platformot, akik más módon nem kapnának lehetőséget tehetségük bemutatására. A média világába való belépés rendkívül nehéz, különösen azoknak, akik nem rendelkeznek megfelelő kapcsolatokkal vagy anyagi háttérrel. Az internet által megjelentek új lehetőségek is a tehetségek bemutatkozására, például a YouTube, Instagram vagy TikTok. Nagyon jó példa erre Azahriah, aki YouTube csatornájának köszönhetően lett napjaink egyik legnagyobb magyar sztárja.
Az emberek tehetségkutatókkal szembeni bizalmatlanságának több oka is lehet. Az egyik legfőbb probléma az, hogy a tehetségkutatók egyre inkább a szórakoztatás felé tolódnak el, és kevésbé a valódi tehetség keresésére. Másik oka lehet, hogy már nagyon sok sztár van az egész világon, ezért az emberek úgy gondolják, hogy minek kellene még több. A nézők többsége nem igazi hivatásként tekint a zenész szakmára, ezáltal alábecsüli az énekeseket.
A televíziós csatornák gyakran a nézettség maximalizálására törekednek. Ezért előtérbe kerülnek a drámai pillanatok, a szívhezszóló történetek, színes karakterek, és sanyarú sorsok. Gyakran ezek a zenei vagy művészi tehetség rovására mennek. A közönség úgy érezheti, hogy a műsorok előre megírt forgatókönyv szerint zajlanak. Sokan pedig úgy vélik, hogy a tehetségkutatók csak a rövid távú népszerűség elérésére jók, hiszen a felfedezettek többsége „megy a süllyesztőbe", ahogy mondani szokták. Ennek oka valószínűleg az, hogy ezek a műsorok nem támogatják a versenyzőket a műsor után. A tartós népszerűséghez pedig rengeteg pénz és jó kapcsolatok kellenek.
Régen a tehetségkutatók a válogatókkal együtt majdnem egy évig tartottak. Az élő adások több hónapig, ami alatt a tehetségek több oldalukat is bemutathatták. Míg régen adásonként egy ember esett ki, napjainkban az X-Faktorban például egyszerre 4 énekes távozik, a Megasztárban pedig 3. Gyorsan ledarálják a műsort, a tehetségek alig énekelnek, már mehetnek is haza. Így idő sem marad arra, hogy egy-egy énekest megismerjenek a nézők, esetleg hosszú távon megjegyezzenek.
Mindezek ellenére a tehetségkutatók még mindig nagy nézettséget hoznak a televíziós csatornáknak, akik előszeretettel versengenek egymással. Bár a tehetségkutatók szerepe és jelentősége megváltozott, úgy tűnik, még mindig van helyük a média világában. Azonban a hitelesség, a tehetség előtérbe helyezése elengedhetetlen ahhoz, hogy ezeket a műsorokat komolyan vegyék. Csak akkor lesz értelmük, ha a valódi tehetségek támogatása és hosszú távú sikere kerül a középpontba.
fotó: Tv2