2025. 04. 04. péntek - Izidor, Izidor
Keresés
FRISS

Tartsunk szünetet, mert komoly károkat okozhat az internet

Az elmúlt években egyre fontosabb része lett az életünknek a digitális világ. Szinte észre sem vettük, úgy beépült az életünkbe. Sajnos egyre többen már nem is tudnak élni okostelefon és internet nélkül. Függünk tőlük, néha ijesztő módon. De miért nem tartunk szünetet, ha úgy érezzük, beszippantottak az elektromos kütyük?

Kezdetben a telefonok, számítógépek és más eszközök valóban megkönnyítették a mindennapjainkat, mert segítettek a munkában, a szórakozásban, a kapcsolattartásban. Ahogy telnek az évek, egyre több időt töltünk a képernyők előtt. 

A digitális világ rossz hatással van a családra, a barátokra, mindenkire, mert mindannyian túl sok időt töltünk online, és a valós kapcsolataink kezdenek tönkremenni.

A vacsoránál már nem egymásra figyelünk, hanem a képernyőket bámuljuk. Az utcán sétálva nem látjuk az embereket, mert még a zebrán is úgy sétálunk át, hogy nézzük a telefont. Kirándulás közben egy másik országban sem maradhatunk le arról, hogy Marika mit eszik ebédre egy étteremben, és arról sem, hogy Sanyi milyen szelfit töltött fel a legújabb barátnőjével.

medium-shot-man-outdoors-with-laptop.jpg

Mindez nagyon-nagyon zavaró és elszomorító. Az értesítések, a folyamatos pörgetés, az online világ egyre inkább elnyomja a valódi életet. A többség úgy görgeti a Facebookot, mintha nem lenne más dolga, pedig lehet hogy nem is látja, amit éppen néz. De minél több időt töltünk a telefonunkkal, annál inkább úgy fogjuk érezni, hogy valami hiányzik, mert üres az életünk.

Nehezen alakulnak ki valódi beszélgetések, és bár sokan egy fedél alatt élnek, valójában szinte teljesen idegenek egymás számára. Mintha mindenki egy kis buborékban lenne, és a képernyőnkön kívül nem is létezne semmi más. Egyre ingerlékenyebbek leszünk a munkában, a családdal, a tanulmányi eredmények is romlani fognak, és nem tudunk semmire sem összpontosítani. 

A túlzott képernyőhasználat kezd hatással lenni a koncentrációra, a hangulatra, és még az alvásra is.

Van megoldás: digitális detox

Ezek a negatív élmények vezettek ahhoz, hogy megpróbáltam a digitális detoxot. Először csak egy-egy órára próbáltam meg kikapcsolni a telefont. De már hetente legalább egy napot próbálok úgy eltölteni, hogy nem használok semmilyen digitális eszközt. Egy idő után elkezdtem észrevenni a változást. Az egész családunk másként kezdett el viselkedni, ami szerintem egy nagyon jó jel volt. Jobb lett a közérzetem, nyugodtabb voltam, és jobban tudtam koncentrálni minden másra, ami igazán fontos az életben. 

Mindenkit arra biztatok, hogy próbálja ki a digitális detoxot. Lehet, hogy eleinte nehéz lesz, de érdemes. Az online világ rengeteg hasznos dolgot kínál, de könnyen elnyelhet bennünket. Ha nem állunk meg és nem figyelünk oda, könnyen elveszíthetjük a valódi kapcsolatainkat.

fotó: Freepik