2025. 07. 19. szombat - Emília, Dušana
Keresés
FRISS

Felpezsdült a Duna: Új élőhelyet adott a természetvédelmi siker

A Pozsonyi Regionális Természetvédelmi Egyesület (BROZ) az elmúlt 11 hónapban sikeresen helyreállította az Öreg-Duna egyik eliszaposodott mellékágát, a Foki-Ágat Bősnél, ezzel jelentős természetvédelmi eredményt értek el.

A mintegy 2000 méter hosszú, rekonstrukcióval vált ismét átjárhatóvá ez a vízmeder, amely új életre kelt, és célja, hogy kiváló élőhelyet biztosítson a halak számára, különösen azok ívásához. Írja az Új Szó.

A projekt során több mint 80 000 köbméter földet emelte ki, hogy enyhébb áramlású, halaknak kedvező szakaszokat hozzanak létre, ezáltal csökkentve az élőhelyek pusztulását és elősegítve a biodiverzitás növekedését.

A munkálatokat a környezetvédelmi minisztériummal és a bősi vízerőművel szorosan együttműködve végezték, támogatva a LIFE és az Open Rivers programokat. 

Az eredeti, mintegy 70 évvel ezelőtt eltűnt mellékág jelentős szerepet töltött be a Duna természetes vízgyűjtő rendszerében, amely az elmúlt évtizedek során a vízrendszer beavatkozásai, például a vízlépcsők és ásatások miatt meggyengült, és sok halfaj populációja drasztikusan, mintegy 70%-kal csökkent. 

A mellékágak leválasztása miatt az őshonos halfajok szaporodási lehetősége is jelentősen beszűkült, mely az évtizedek alatt a halállományok csökkenéséhez vezetett.

Az újraélesztett mellékág nemcsak a halak életkörülményeit javítja, hanem növeli a Duna árvízlevezető képességét is, ami fontos szerepet tölt be a terület árvédelmében. 

Az ilyen típusú természetvédelmi projektek segítenek megőrizni Európa egyik leggazdagabb halfajkincsét, és hosszú távon hozzájárulnak a folyó ökológiai egyensúlyának helyreállításához. 

A természetvédők szerint a közös munka és további intézkedések révén lehetőség nyílik arra, hogy a Duna ökológiai állapota és a halállományok jelentősen javuljanak.

fotó: pixabay

hirdetes
hirdetes