A V4-ek közül Szlovákiában érték el a legmagasabb szintet a GDP-arányos környezetvédelmi kiadások. Országunkban az EU-átlagot is meghaladta egy hajszálnyival ez a ráta.
2023-ban az uniós tagállamok a teljes állami kiadások átlagosan 1,7 százalékát fordították a környezetvédelem területére, ez a bruttó hazai termék (GDP) 0,8 százalékát tesz ki, derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) közelmúltban közzétett adataiból.
Szlovákiában a teljes állami kiadások 1,9 százalékát, vagyis a GDP 0,9 százalékát tették ki a környezetvédelemre fordított kiadások, ez az arány egy hajszálnyival magasabb volt az uniós átlagnál.

2023-ban Cipruson fordították arányaiban a legtöbb pénzt - a megtermelt bruttó hazai termék (GDP) 1,7 százalékát - a környezetvédelem területére. GDP-arányosan szintén sokat költöttek a környezetvédelemre Hollandiában és Görögországban (mindkettő 1,5%), valamint Máltán és Belgiumban (mindkettő 1,2%). Emellett csupán Luxemburgban (1,1%) haladta meg az egy százalékot ez az arány.
Ezzel szemben Finnországban (0,2%), Dániában és Írországban (mindkettő 0,4%), valamint Lettországban és Litvániában (mindkettő 0,5%) fordították a GDP legalacsonyabb hányadát erre a területre.

A visegrádi országok közül Magyarországon (0,6%) és Lengyelországban (0,7%) is az uniós átlag szintje alakul ez a ráta. Csehországban (0,8%) az EU-átlag szintjével azonos értéket mutattak ki. Régiónkon belül Szlovákiában voltak a legmagasabbak a GDP-arányos környezetvédelmi kiadások.
Szlovákiában a 2013-as (0,9%) adatokhoz viszonyítva nem változott a környezetvédelemre fordított állami kiadások mértéke. 2013 és 2023 között mindössze 2015-ben érte el az 1 százalékot ez a ráta országunkban. A vizsgált időszakon belül 2017-ben (0,6%) jegyezték fel a legalacsonyabb arányt a statisztikusok.
A környezetvédelmi kiadások közé tartoznak többek között a hulladékkezelés, a szennyezéscsökkentés és a szennyvízkezelés költségei.
fotó: Pexels